Americký provozovatel kabelové televize Comcast zrušil plán koupit za zhruba 45 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun) svého hlavního konkurenta Time Warner Cable a vytvořit tím zdaleka největšího aktéra na kabelovém trhu v USA.

Comcast záměr ohlásil loni v únoru a oznámením reaguje hlavně na nepříznivý postoj regulačních orgánů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Rozhodnutí o zrušení transakce přichází den poté, co se zástupci obou největších kabelových operátorů v USA sešli s činiteli ministerstva spravedlnosti a Federální komise pro spoje (FCC). Obě instituce nyní zkoumají transakci z hlediska hospodářské soutěže a veřejného zájmu a vyjádřily vůči plánu značné výhrady.

Ministerstvo spravedlnosti k plánu uvedlo, že spojením obou firem by se z Comcastu nevyhnutelně stal "strážce vstupu" na poli vysokorychlostního připojení. Předseda FCC Tom Wheeler prohlásil, že fúze by představovala "nepřijatelné ohrožení konkurence a inovace". Pracovníci FCC se podle zdrojů agentury Reuters chystali komisi doporučit, aby předala plán fúze k projednání soudu.

Sloučená firma by měla přes 30 milionů uživatelů, její podíl na trhu americké placené televize a videa by dosahoval 30 procent a na trhu širokopásmového připojení k internetu asi 55 procent. Plán vyvolal širokou kritiku ze strany některých politiků, spotřebitelských skupin a konkurentů.

Ti se obávají vzniku monopolu, který by měl bezprecedentní vliv na to, co si budou Američané stahovat přes internet a co budou sledovat na svých televizorech.

Podle analytiků ale trend slučování mezi kabelovými operátory přetrvá. Odvětví se v posledních letech rychle konsoliduje pod tlakem rostoucí popularity satelitního vysílání a internetových konkurentů v čele se streamingovým videoservisem Netflix.

Comcast již předloni převzal společnost NBC Universal, za kterou zaplatil 17 miliard dolarů. Řada analytiků se podle agentury AP nyní domnívá, že o Time Warner Cable se bude znovu ucházet další konkurent Charter Communications. Ten se domlouval na spojení s Time Warnerem už předloni, ale transakci zmařila lepší nabídka Comcastu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru