Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pátek jednomyslně schválila amnestii, navrženou prezidentem Vladimirem Putinem k 70. výročí sovětského vítězství. Gesto se podle odhadů může týkat nejméně čtvrt milionu lidí, vesměs občanů s nějakými zásluhami o stát anebo pachatelů méně závažných deliktů.

Podle poslanců se amnestie může vztahovat až na 400 tisíc lidí, v tisku se ale objevily i nižší odhady: na svobodu se prý dostane nejvýše 60 tisíc vězňů a amnestie zahladí podmíněné tresty, respektive přeruší stíhání asi 200 tisícům lidí.

Ochránci lidských práv kritizovali prezidentův návrh amnestie jako příliš úzký a současně zvýhodňující pachatele, kteří dříve sloužili v armádě či v bezpečnostních složkách. Ukrajinská média předpověděla, že díky amnestii na svobodu vyjde čerstvě odsouzený ruský poddůstojník, který před rokem na anektovaném Krymu za sporných okolností zastřelil neozbrojeného ukrajinského důstojníka.

Podle kremelské tiskové služby by se Putinův dekret měl vztahovat na osoby obviněné či potrestané poprvé a na "zasloužilé" ruské občany, včetně veteránů afghánského tažení a čečenských válek, postižených černobylskou jadernou havárií, nezletilců, osamělých matek a těhotných žen, invalidů a těžce nemocných.

Šanci na předčasné propuštění prý nemají dostat pachatelé těžkých zločinů, tedy vrazi, teroristé, extremisté, distributoři drog, podvodníci a úplatkáři, ani recidivisté.

Putinova amnestie se všeobecně očekávala, protože už dlouhá desetiletí je tradiční součástí oslav konce války i jiných významných událostí.

Poslední podobný krok prezident ohlásil před dvěma lety, kdy byly v rámci amnestie k 20. výročí přijetí nové ruské ústavy propuštěny z vězení - krátce před odpykáním trestu - členky známé punkové skupiny Pussy Riot. Za mříže se dostaly po skandálním protiputinovském představení v hlavním moskevském pravoslavném chrámu.

Souhlas ruských senátorů není zapotřebí, a tak amnestie vstoupí v platnost okamžikem zveřejnění v úředním věstníku, tedy zřejmě ještě v pátek.