Rusko ve čtvrtek uzavřelo s Argentinou dohody o energetické spolupráci, které jsou dalším krokem v rozvoji vztahů mezi Moskvou a Jižní Amerikou po uvalení západních protiruských sankcí. Ruský prezident Vladimir Putin a argentinská prezidentka Cristina Fernándezová čtvrteční smlouvy o kooperaci v rozvoji těžby plynu a jaderné energetiky označili za klíč k pozvednutí vzájemných vztahů na novou úroveň.

Ruský plynárenský gigant Gazprom uzavřel s argentinskou státní společností YPF rámcovou dohodu o rozvoji nalezišť zemního plynu, uvedla agentura Reuters. Ruský podnik pro jadernou energetiku Rosatom sjednal předběžnou smlouvu o výstavbě jaderné elektrárny v této jihoamerické zemi. Putin rovněž sdělil, že strojírenský výrobce Uralmaš plánuje založit s argentinskými partnery společný podnik na výrobu zařízení pro těžbu ropy.

Oba představitelé také uvedli, že budou zvažovat možnost, že by se ve vzájemném obchodu namísto amerického dolaru používaly národní měny.

Putin loni navštívil Brazílii a Argentinu ve snaze sjednat v tomto regionu nová spojenectví. Moskva se snaží rozvíjet vztahy se vzdálenými oblastmi světa zejména poté, co ji loni Spojené státy a Evropská unie začaly trestat za její postup na Ukrajině.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru