Cena severomořské ropy Brent ve čtvrtek stoupla o téměř čtyři procenta. Dostala se tak na letošní maximum nad 65 amerických dolarů za barel. Pokračující boje v Jemenu totiž vyvolávají obavy ohledně dodávek této strategicky důležité suroviny z Blízkého východu.

Krátce před 18:00 SELČ vykazovala cena ropy Brent nárůst o 2,34 dolaru na 65,07 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala rovné dva dolary a nacházela se nad 58 dolary za barel.

Letouny arabské koalice ve čtvrtek pokračovaly v náletech proti šíitským povstalcům v Jemenu. Saúdská Arábie, která koalici vede, přitom v úterý oznámila, že intenzivní nálety ukončí. Jemen sice není významným producentem ropy, zemí však prochází klíčová cesta pro dodávky této suroviny z Blízkého východu do Evropy.

"Saúdskoarabská eskalace jemenského tažení vytváří přesně ten typ geopolitického napětí, kvůli kterému ceny ropy obvykle rostou," uvedl analytik Gene McGillian z poradenské společnosti Tradition Energy.

Ceny ropy ve čtvrtek navázaly na středeční růst, za kterým stála zpráva o poklesu těžby ve Spojených státech. Na světovém trhu s ropou nicméně přetrvává převis nabídky nad poptávkou.

Někteří analytici předpokládají, že rovnováha na trhu se do konce letošního roku obnoví. Poptávka po ropě se postupně zvyšuje, a to zejména díky stoupající spotřebě pohonných hmot pro automobily, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru