Největší americká automobilka General Motors (GM) v prvním čtvrtletí prudce zvýšila čistý zisk, který dosáhl 945 milionů dolarů (24 miliard korun). Před rokem, kdy byly výsledky ovlivněny rozsáhlými náklady na svolávání automobilů k opravám, zisk činil 125 milionů dolarů. Výsledek ale zaostal za očekáváním, mimo jiné kvůli slabé poptávce v Jižní Americe a v Rusku.

Bez zahrnutí jednorázových položek vydělala firma 86 centů na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters počítali v průměru se ziskem 97 centů na akcii. Tržby klesly o 4,5 procenta na 35,7 miliardy dolarů, zatímco analytici je odhadovali na 37,6 miliardy dolarů. Na tržby měl negativní dopad silnější kurz dolaru, který po přepočtu snižuje hodnotu zahraničních příjmů.

Automobilka již ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí zvýšila celosvětový prodej meziročně o dvě procenta na 2,4 milionu aut. Na světovém automobilovém trhu tak zůstala na třetím místě za japonským konkurentem Toyota Motor a německým rivalem Volkswagen. 

Příznivý vývoj prodeje ve Spojených státech, západní Evropě a Číně podle ředitelky GM Mary Barraové převážil nad problémy na některých dalších velkých trzích, například v Rusku a Brazílii. General Motors v prvním čtvrtletí zvýšil prodej v Severní Americe o šest procent a v Číně o devět. Odbyt v evropské divizi Opel/Vauxhall se zvýšil o tři procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru