Pardubická radnice podporuje stavbu nového letištního terminálu, i když za první čtvrtinu roku letiště přišlo kvůli úbytku ruské klientely o polovinu cestujících. Výběrové řízení na dodavatele stavby se již chystá. Ve čtvrtek to řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková za ANO.

Soutěž loni byla neúspěšná. Firmy nabídly cenu stavby vyšší než 400 milionů korun, cena terminálu o výměře 6000 metrů čtverečních má však být maximálně 300 milionů korun. Upravený projekt je hotový. Stavba terminálu se zlevnila použitými materiály, nekoupí se část vybavení včetně plánovaného množství odbavovacích technologií. 

"Lze je doplňovat dodatečně s narůstajícím provozem. Nadále však platí, že terminál bude plně funkční a bude mít dvě podlaží. Při přepracování se nesnížila plánovaná více než dvojnásobná kapacita odbavení až na 450 cestujících za hodinu," uvedla Dvořáčková.

Kromě odbavovací části bude v terminálu obchodní zóna s občerstvením a obchody. Společnost East Bohemian Airport (EBA), která letiště provozuje, zaplatí 50 milionů korun. O další výdaje ve výši 250 milionů korun na stavbu se podělí akcionáři, dvě třetiny nákladů zaplatí město Pardubice, třetinu Pardubický kraj.

"Pro udržení a především zvýšení turistického ruchu ve městě je moderní terminál s komfortem pro cestující nezbytností, a proto uděláme maximum, aby se mohlo začít co nejdříve stavět," řekla Dvořáčková. 

O vypsání tendru rozhodne představenstvo akciové společnosti. Samotná výstavba by pak měla trvat 18 měsíců. Vedení letiště očekává, že z loňských 150 tisíc cestujících letos klesne počet odbavených lidí na 60 tisíc až 70 tisíc. Za první tři měsíce letošního roku prošlo terminálem přes 19 tisíc pasažérů, což je meziročně zhruba o polovinu méně lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru