Největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, v prvním čtvrtletí prudce vzrostl čistý zisk. Dosáhl 756 milionů zlotých (5,2 miliardy korun) proti zisku 64 milionů zlotých ve stejném období předchozího roku. Firmě pomohly vysoké marže při zpracování ropy, k čemuž přispěl pokles cen suroviny na světových trzích, uvedl podnik ve čtvrteční výsledkové zprávě.

Výsledky výrazně překonaly očekávání analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že čistý zisk ve čtvrtletí vystoupí na zhruba 211 milionů zlotých.

Provozní zisk vzrostl na 1,21 miliardy z 254 milionů zlotých a rovněž výrazně překonal odhady. Tržby se však snížily na 20,01 miliardy z předchozích 24,12 miliard zlotých. Analytici podle agentury PAP čekali pokles tržeb až na 19,81 miliardy zlotých.

Český Unipetrol, který je součástí polské skupiny od roku 2005, se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Firma dnes oznámila, že její čistý zisk v prvním čtvrtletí vzrostl na 1,995 miliardy z loňských 937 milionů korun. 

Firmě pomohly hlavně vyšší marže v divizi rafinace a prodeje, výsledky ale podpořil i pokles zlotého k americkému dolaru. Objem prodeje se zvýšil na všech trzích, na kterých firma působí. Pokles cen ropy však negativně ovlivnil hodnotu zásob. 

Společnost PKN Orlen má navíc zájem o koupi benzinových stanic v Česku a Německu. Chce tak navýšit svůj podíl na koncovém trhu, oznámila to agentura Reuters s odvoláním na stanovisko firmy.

PKN Orlen vlastní celkem 2683 benzinových pump, z toho 558 je jich v Německu a 338 u nás. Na Českém trhu jí tak připadne 15,1 procent celé sítě benzinových provozoven.

"Německo je jeden z trhů, kde nevylučujeme akvizice. Pokud se v Německu objeví řetězec k odprodeji, budeme se o něj zajímat," prohlásil generální ředitel společnosti Jacek Krawiec.

Finanční ředitel Slawomir Jedrzejczyk dodal, že firma se porozhlíží i po českém koncovém trhu.

PKN Orlen hodlá do budoucna posílit i své produkční portfolio, chce tak využit nízkých cen ropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru