Internetová společnost Google vstoupí na americkém trhu na pole mobilních telefonních služeb. Servis nazvaný Project Fi má zákazníkům ušetřit peníze za využívání dat tím, že bude při každé možné příležitosti automaticky používat místní wifi sítě, uvedla firma ve středu.

Služba bude fungovat pouze na telefonech Nexus 6 od Googlu a jejími hostitelskými sítěmi budou mobilní sítě operátorů Sprint a T-Mobile. Telefony, jejichž majitelé budou nový servis využívat, budou automaticky přepínat mezi oběma sítěmi podle toho, který signál bude silnější.

Využívání servisu bude stát 20 dolarů měsíčně (510 korun). Zákazníci budou navíc doplácet deset dolarů za každý gigabyte zpřístupněných dat. 

Když si zákazník předplatí například tří gigabyty dat měsíčně a využije jen jeden gigabyte, dostane 20 dolarů zpátky. Většina mobilních operátorů převádí klientům předplacená a nevyužitá data do dalšího měsíce, peníze jim ale nevrací.

Vzhledem k omezenosti přístrojů a operátorů, s nimiž bude možné servis získat, zatím Google významnější pozici na mobilním trhu nezíská, řekl agentuře Reuters analytik Brian Blau z výzkumné firmy Gartner. Pokud ale bude mít jeho služba úspěch, mohlo by to přimět největší americké operátory AT&T a Verizon Wireless k dalšímu snižování cen za připojení k internetu.

Google je už na trhu mobilních telefonů předním hráčem díky operačnímu systému Android. Na něm funguje většina chytrých telefonů, které se ve světě prodávají.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru