Vysoké rafinérské i petrochemické marže pomohou petrochemickému holdingu Unipetrol k meziročnímu zvýšení čistého zisku za první čtvrtletí.

Analytici se domnívají, že čistý zisk společnosti za první tři měsíce  by měl letos překonat 1,5 miliardy korun. Firmě by naopak měly meziročně klesnout tržby. Za první čtvrtletí loňského roku vykázal holding čistý zisk 937 milionů korun. Šlo tehdy o první zisk ve čtvrtletí od třetího čtvrtletí roku 2012.

"Podle předběžných informací zveřejněných Unipetrolem dosáhla průměrná modelová rafinérská marže společnosti v prvním kvartále letošního roku 5,5 dolaru na barel v porovnání s 2,2 dolaru předešlého kvartálu, nebo dokonce s 0,2 dolaru před rokem," uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Podotknul ale, že Unipetrolu, zejména kvůli významnému propadu cen ropy proti začátku roku 2014, pravděpodobně meziročně klesly tržby.

"Nižší ceny vstupů se totiž promítají i do nižších cen produkce," uvedl. Odhadl, že holding za čtvrtletí utržil 24 miliard korun. Meziroční pokles by tak měl činit 16,7 procenta.

Nižší tržby než v dubnu loňského roku vykáže Unipetrol i podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty. Ten sdělil, že by měly za čtvrtletí činit asi 23,5 miliardy korun. V ostatních hospodářských ukazatelích by ale podle něj firma měla vykázat meziroční růst.

"Očekáváme například, že vzrostl prodaný objem jak rafinérské, tak i petrochemické výroby. Důvodem je nárůst provozované kapacity v České rafinérské," řekl Trampota.

V rafinérii v lednu loňského roku koupil Unipetrol šestnáctiprocentní podíl od společnosti Shell Overseas Investments. Zvýšil v ní tak svůj podíl z 51,2 na 67,5 procenta. V červenci holding následně oznámil i koupi zbylých akcií od italské firmy Eni, což mu na konci letošního března napodruhé schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Po dokončení transakce, které se očekává v letošním druhém čtvrtletí, se Unipetrol stane jediným akcionářem České rafinérské.

Schvalovací proceduru protáhlo odvolání Unie nezávislých petrolejářů, která tvrdila, že spojením firem vznikne dominantní hráč, který ovládne přes 60 procent trhu. Konečným důsledkem prý může být zvýšení ceny pohonných hmot pro spotřebitele na čerpacích stanicích. Předseda představenstva unie Ivan Indráček na začátku dubna uvedl, že petrolejáři zvažují podání stížnosti k Evropské komisi.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Výsledky za čtvrtletí zveřejní holding ve čtvrtek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru