Švédské mediální společnosti Modern Times Group (MTG), která v Česku vlastní televizi Prima a další stanice, stoupl v prvním čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek a hospodaření přidružených společností o 20,3 procenta na 142 milionů švédských korun (419 milionu korun). Výsledky však zaostaly za očekáváním, přestože tržby byly rekordní.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk až 163 milionů SEK. Čisté tržby ve čtvrtletí činily 3,7 miliardy SEK a bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů vzrostly o jedno procento. Tržby českých operací bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů stouply o šest procent a firma dodala, že se jí zvýšil i počet diváků.

Provozní zisk stoupl o 37,9 procenta na 415 milionů SEK. Čistý zisk vzrostl na 318 milionů SEK z loňských srovnatelných 159 milionů SEK.

Firma v prohlášení uvedla, že na hospodaření měla příznivý dopad restrukturalizace operací ve Švédsku a urovnání sporu o autorská práva ve Skandinávii. I bez těchto pozitivních vlivů zůstal zisk stabilní, a to navzdory nepříznivému vývoji směnných kurzů a pokračujícím investicím do digitálních produktů.

Dařilo se i neplaceným televizím v rozvíjejících se zemích, kam spadá i Česká republika, a z osmi těchto trhů se tržby zvýšily na sedmi.

Firma dodala, že nadále zvažuje budoucnost svých operací v Rusku, aby vyhověla novému zákonu. Podle nového zákona budou smět zahraniční podniky v ruské mediální firmě od příštího roku vlastnit podíl nejvýše 20 procent. Ruský list Vedomosti minulý měsíc napsal, že MTG hledá kupce pro svůj 39procentní podíl v ruské mediální společnosti CTC Media.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru