Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Začíná 14. mezinárodní veletrh strojírenských technologií For Industry, veletrh technologií pro svařování For Weld, veletrh výroby a rozvodu elektrické energie For Energo a veletrh povrchových úprav a finálních technologií For Surface.

Praha. Proběhne fórum Zlaté koruny na téma Vize bankovnictví. Zúčastní se guvernér ČNB Miroslav Singer, ekonom Michal Mejstřík a další.

Plzeň. Bude zahájena konference Chytrá a zdravá městská veřejná doprava.

Brusel. Evropská unie oznámí nová opatření mající přispět k boji proti nelegálnímu, neoznámenému a neregulovanému rybolovu.

Berlín. Německý soud by měl rozhodnout, zda uzná přihlášené pohledávky vůči zkrachovalé firmě Viktoriagruppe. Pohledávky českých úřadů dosahují až 1,8 miliardy korun.

Moskva. Rusko a Řecko by podle podle německého portálu Spiegel Online mohly podepsat smlouvu o záloze ve výši několika miliard eur, kterou Atény dostanou za nový plynovod Turkish Stream.

Bratislava. Proběhne tisková konference k veřejné nabídce akcií telekomunikačního operátora Slovak Telekom, které prodává slovenská vláda.

Curych. Švýcarská banka Credit Suisse Group zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Chicago. Výrobce motocyklů Harley-Davidson zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Louisville. Společnost Yum Brands, majitel řetězců restaurací KFC, Pizza Hut a Taco Bell, zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

San Francisco. Internetová společnost Yahoo oznámí hospodářské výsledky za první čtvrtletí.


Škoda Transportation má o miliardu vyšší tržby. Tendr na ruské metro se ale komplikuje

Aimtec zavádí u výrobce dopravní techniky nový systém řízeného skladuDalší český byznys naráží na politickou situaci v Rusku. Škoda Transportation sice vyhrála výběrové řízení na nové soupravy pro petrohradské metro za 1,8 miliardy korun, nyní ale naráží na to, že je z Evropské unie.

"Současná politická situace nám nepomáhá," říká Tomáš Ignačák, jeden z devíti spolumajitelů firmy, který se letos v lednu stal generálním ředitelem. Podotýká, že vztahy EU a Ruska jsou nyní nejhorší v poslední době. Více oddalovaný podpis smlouvy komentovat nechce. Věří ale, že zakázka nakonec podepsána bude – škodovácké soupravy už totiž na petrohradských linkách podzemní dráhy jezdí a jde vlastně o další dodávku.

Banky dále uvolňují úvěrové podmínky. Poptávka bude podle ČNB ještě růst

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Banky v letošním prvním čtvrtletí dále uvolnily úvěrové podmínky ve všech oblastech úvěrového trhu. Uvolnění ovlivnil konkurenční tlak, příznivější vnímání rizik, nižší náklady financování bank a lepší stav jejich likvidity. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka na svých stránkách.

Podle údajů České bankovní asociace stoupl ke konci února 2015 celkový objem bankovních úvěrů meziročně o 5,2 procenta na 2,64 bilionu korun a ve srovnání s lednem 2015 také zrychlil. Objem úvěrů podnikům stoupl o 2,2 procenta, objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl o 4,7 procenta.

Hodnota Penty loni vzrostla na 46 miliard. Skupina investovala do zdravotnictví a realit

Penta, jedna z nejvýznamnějších investičních skupin v Česku, oznámila v pondělí své auditované výsledky za loňský rok. Čistý zisk jí klesl ze 100 na 70 milionů eur, tedy na zhruba dvě miliardy korun. Jedná se o druhý pokles po sobě, loni se její zisk pohyboval okolo čtyř miliard korun.

Důvodů nižšího čistého zisku je několik. Penta například vyplatila více na odměnách manažerů, místo 22 to loni bylo 32 milionů eur. Dalším důvodem bylo i vypořádávání starších pohledávek a vyšší náklady s holdingovým dluhem.

Čtvrtletní výsledky Morgan Stanley překonaly odhady. Zisk vzrostl meziročně o 60 procent

Čtvrtletní výsledky Morgan Stanley překonaly odhady. Zisk vzrostl meziročně o 60 procent.Čistý zisk americké investiční banky Morgan Stanley v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o necelých 60 procent na 2,31 miliardy dolarů (59 miliard korun) a výrazně překonal odhady akciového trhu. Banka v pondělí uvedla, že její výsledky posílil růst příjmů z obchodování s dluhopisy a akciemi.

Zisk přepočtený na akcii a očištěný od jednorázových položek dosáhl 85 centů. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali v průměru výsledek 78 centů. Akcie Morgan Stanley po zprávě posílily o více než dvě procenta.

Češi ve velkém nakupují firmy v cizině. Banky jim na to půjčují víc a levněji

Před patnácti lety bylo nemyslitelné, že si Češi budou kupovat velké firmy na Západě. V současnosti je to už běžné a bude to ještě častější. Ze všech zemí střední a východní Evropy dokonce čeští podnikatelé nakupují firmy v cizině nejvíce. Z celkového počtu 140 loňských nákupů firem v zahraničí získali čeští investoři téměř čtvrtinu.

Češi ale ve velkém nakupují i domácí firmy. Loni změnilo majitele přes 200 podniků, kupci za ně dali 166 miliard korun. To je podle analýzy poradenské společnosti EY celá pětina všech obchodů v uvedeném regionu. Více firem změnilo majitele pouze v Turecku a v Polsku.

Hlavním důvodem velkých nákupů je, že zdejší banky mají přebytek peněz a firmám jich půjčují víc a levněji než dřív. Tak dobré podmínky v žádné jiné zemi střední a východní Evropy nejsou. "České banky jsou velmi dobře kapitalizované, například ve Slovinsku si o tom můžou nechat jen zdát," říká šéf fúzí a akvizic EY Petr Kříž.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru