Česká ekonomika v následujících letech poroste tempem kolem 2,5 procenta ročně. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 20 tuzemských odborných institucí.

Letos i příští rok by podle materiálu měla růst ekonomiky táhnout domácí poptávka.

V letošním roce by měl podle průzkumu hrubý domácí produkt stoupnout o 2,4 procenta, příští rok a v roce 2017 o 2,6 procenta a v roce 2018 o 2,5 procenta.

Samotné ministerstvo financí letos čeká růst HDP o 2,7 procenta a příští rok o 2,5 procenta. Česká národní banka podle únorové prognózy čeká letos růst HDP o 2,6 procenta a příští rok o tři procenta.

"Základní tendence vývoje v letech 2015-2018, s nimiž ministerstvo financí počítá v aktuální makroekonomické predikci, jsou s prognózami ostatních institucí konzistentní," uvedl úřad v materiálu.

Průměrná inflace by podle souhrnných odhadů neměla do roku 2018 překročit dvě procenta.

Průzkum prognóz pořádá ministerstvo financí od roku 1996, a to dvakrát ročně. Cílem je získat představu o názorech odborné ekonomické veřejnosti na předpokládaný vývoj ekonomiky.

Výsledky vycházejí z předpovědí ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva práce a sociálních věcí.

Dále České národní banky, IDEA CERGE-EI, Citibank, Cyrrus, České spořitelny, ČSOB, Generali Investments CEE, Hospodářské komory ČR, Institutu ekonomických studií FSV UK, ING Bank, J&T Banky, Komerční banky, Liberálního institutu, Raiffeisenbank, Svazu českých a moravských výrobních družstev, Svazu průmyslu a dopravy a UniCredit Bank.

K nim byla přiřazena prognóza Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru