Průměrná česká domácnost by v případě výpadku veškerých příjmů dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce a 18 dní. Našetřené peníze by jí tak vystačily na dobu o 15 dní kratší, než tomu bylo na konci loňského roku. V meziročním srovnání jde naopak o třídenní nárůst. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ING Bank.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Finanční odborníci doporučují mít úspory alespoň v té výši, aby stačily pokrýt výpadek příjmů na čtyři až šest měsíců. České domácnosti jsou v posledních dvou letech schopné pokrýt z úspor minimálně tři měsíce. Banka však upozorňuje, že jde o průměr. "Některé domácnosti by se při nenadálém výpadku příjmů dostaly do nesnází už během několika málo týdnů," uvedl ředitel retailu ING Bank Libor Vaníček.

Lidé se základním vzděláním mají vytvořenou rezervu přibližně na dva měsíce, lidé s maturitou na čtyři měsíce a vysokoškolské domácnosti by bez příjmů vydržely déle než pět měsíců.

Podle průzkumu by Češi dokázali odkládat téměř třetinu příjmů, pokud by chtěli. Příjmy totiž převyšují výdaje o 29 procent, což je stabilní údaj. Potenciál spoření stejného procenta dosáhl i na konci a začátku loňského roku. Lidé se základním vzděláním mohou uspořit 16 procent příjmů, lidé s maturitou 32 procent a vysokoškolsky vzdělaní Češi 35 procent příjmů.

"I když v průběhu času dochází ve vývoji úspor domácností k určitým výkyvům, z dlouhodobého hlediska můžeme pozorovat, že Češi se chovají zodpovědně a své úspory drží na relativně stabilní úrovni," komentoval výsledky Vaníček. Pokud si lidé mohou dovolit určitou částku odložit stranou, mají se podle něj zajímat i o možnosti zhodnocení těchto peněz.

Průzkum ING Bank je opakovaným měsíčním on-line dotazováním na reprezentativním vzorku populace, jehož cílem je zjistit potenciál spoření a index úspor českých domácností. Data jsou za leden až březen 2015. Dotazování se účastnilo zhruba 1500 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18 až 60 let. Průzkum uskutečnila agentura TNS AISA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru