Tuzemské družstevní záložny vytvořily v roce 2014 zisk 75,9 milionu Kč, když předloni skončily se ztrátou téměř dvacet milionů korun. Vyplývá to ze statistiky České národní banky, která dohlíží na finanční trh.

Počet členů 11 kampeliček loni stoupl o 3600 na 57 200. Celková bilanční suma záložen v roce 2014 meziročně klesla o 300 milionů na 31,6 miliardy Kč. V objemu vkladů kampeličky zaostávají za ostatními finančními sektory. Například v podílových fondech měli Češi na konci roku uloženo 329 miliard korun, v penzijních fondech 319 miliard Kč a v bankách více než 1,5 bilionu korun.

Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček víceméně rostou od roku 2002. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů.

V roce 2013 zkrachovalo Metropolitní spořitelní družstvo, loni pak záložna WPB Capital. Fond pojištění vkladů vyplatil v roce 2014 tisícům jejich klientů přes 14 miliard korun.

Družstevní záložny musejí dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání. Všechny vklady fyzických osob v záložnách jsou stoprocentně pojištěny do 100 000 eur (2,74 milionu Kč). V případě, že by finanční instituce nemohla splnit své závazky, vyplácí vklady Fond pojištění vkladů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru