Růst vyspělých ekonomik podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) zřejmě posílí, zatímco na některé rozvíjející se ekonomiky začaly doléhat nižší ceny komodit. V sobotním prohlášení to uvedl řídící výbor, který určuje strategii MMF.

"Oživování globální ekonomiky pokračuje, i když růst zůstává mírný a jeho vyhlídky nevyvážené," uvedl Mezinárodní měnový a finanční výbor (IMFC) v komuniké během jarního zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu. Růst vyspělých ekonomik by měl posílit. Růst v zemích s rozvíjejícími se tržními ekonomikami podle jeho odhadů zpomalí, bude ale nadále slušný.

Nižší ceny ropy mají pozitivní celosvětový dopad. Rizika ale podle výboru nemizí; obezřetnost vyžadují velké posuny směnných kurzů, pokračující nedostatečná inflace v některých ekonomikách, vysoké zadlužení a geopolitické napětí.

Právě nízká míra inflace vyvolává obavy v mnoha vyspělých ekonomikách, přestože Evropská centrální banka (ECB) od března podporuje skomírající ekonomiku eurozóny pomocí svého programu levných peněz. V oblastech, kde je to třeba, by se podle výboru mělo v přizpůsobivé měnové politice pokračovat.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ve Spojených státech naopak program takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky skončil a tamní centrální banka by letos mohla zvýšit úrokové sazby. Podle výboru členských států MMF by jakoukoli "normalizaci" měnové politiky měla provázet efektivní komunikace, aby se snížilo riziko vedlejších efektů, které s sebou tyto kroky mohou nést.

Pravidelné zasedání obou předních světových finančních organizací se tentokrát odehrává na pozadí hrozícího státního bankrotu Řecka. Šéf ECB Mario Draghi v sobotu ve Washingtonu odmítl spekulace, že Řecko by mohlo být nuceno opustit eurozónu, a uvedl, že řešení řecké dluhové krize je v rukou řecké vlády. Tuto krizi je nutné řešit akutně. Státním bankrotem Řecka by se svět dostal do "neprozkoumaných vod".

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru