Ruský prezident Vladimir Putin se v sobotu v televizní besedě vyhnul přímé odpovědi na dotaz, zda Rusko uzná nezávislost "lidových republik" v Donbasu. Řekl, že pokud taková situace vznikne, bude na ni Moskva reagovat "v návaznosti na aktuální stav věcí v daném okamžiku".

Separatistické republiky v Doněcké a Luhanské oblasti od loňského květnového referenda o nezávislosti naléhavě žádají Rusko, aby jejich samostatnost uznalo. Kreml dal najevo, že hlasování, v němž se pro nezávislost vyslovila velká většina občanů, bude respektovat. Zdržel se ale zatím jejich uznání a nereagoval ani na výzvy k přijetí povstaleckých zón do Ruské federace.

Povstalci žádají, aby Moskva v jejich případě postupovala stejně jako s ukrajinským Krymem. Ten po březnové okupaci později Rusko anektovalo a označilo ho za historickou součást Ruské federace.

V besedě v ruské televizi se v sobotu Putin ohledně uznání "lidových republik" vyjádřil mlhavě. "Budeme problém posuzovat podle reálií, které v životě vznikají," řekl moderátorovi. Otázku přiznání či nepřiznání takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky bude prý Moskva posuzovat v návaznosti na situaci v daném okamžiku.

Dál ruský prezident postavení povstaleckých oblastí odmítl komentovat. "Nechtěl bych o této otázce mluvit, protože ať řeknu cokoli, všechno může být kontraproduktivní," řekl šéf Kremlu.

Putin se vyjádřil i ke svým osobním vztahům s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, s nímž loni i letos v přítomnosti prezidentů Německa a Francie několikrát jednal. Oba státníci si podle Putina "občas" tykají, což ruský prezident považuje za přirozené. "Při oficiálních setkáních si ale vykáme," poznamenal Putin.

Nedávnému hodnocení amerického časopisu Time, jehož čtenáři ruského prezidenta označili za nejvlivnějšího politika světa, Putin nepřikládá velký význam. Rusko prý nepodléhá cizím vlivům a prosazuje vlastní nezávislou politiku, což umožňuje jeho vůdci dostávat se do čela podobných žebříčků.

"Rusko je v tomto smyslu dosti spolehlivý partner, protože netancujeme podle toho, jak jiní pískají," prohlásil Putin.

S budoucím prezidentem USA, který vzejde z voleb v příštím roce, je Putin připraven spolupracovat. "Máme v mnoha ohledech rozpory. Je ale i cosi, co nás spojuje, zejména zájem na nešíření zbraní hromadného ničení, boj s mezinárodním zločinem, terorismem a bídou a rovněž snaha budovat demokratickou a vyváženou světovou ekonomiku," řekl Putin.

Ruská kolona míří do Německa

Z Moskvy do německého Torgau v sobotu vyrazila kolona ruských automobilů a motocyklů, kterou ruská polovojenská organizace DOSAAF vypravila na počest květnového 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Asi 40 posádek má projet Ruskem, Běloruskem, Polskem a Německem, potíže na hranicích a při průjezdu evropskými státy organizátoři neočekávají.

V německém Torgau, které leží na Labi asi 50 kilometrů severovýchodně od Lipska, se v roce 1945 setkaly spojenecké jednotky ruské a americké armády. Podle Alexandra Makejeva, šéfa DOSAAF, obdoby někdejšího československého Svazarmu, pojedou v koloně jak soudobé automobily a motocykly, tak i historické exempláře z poloviny minulého století.

V Polsku se v těchto dnech diskutuje o obdobné akci ruských motorkářů z organizace Noční vlci, kterou mnozí označují za nacionalistickou a násilnickou. Noční vlci podle ruských médií chtějí cestovat do Berlína přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko a Česko.

Polské úřady ale o povolení akce dosud nerozhodly a německé úřady průjezd Berlínem zakázaly. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek demonstrační jízdu ruských motorkářů označil za provokaci.