Zvýšení vlivu rozvojových zemí na rozhodování Mezinárodního měnového fondu (MMF) byla v pátek ve Washingtonu věnována diskuse ministrů financí zemí skupiny G20. Debata se soustředila na možnost rozšíření hlasovacích práv rozvojových států, dosáhnout dohody se ale účastníkům jednání podle agentury Reuters nepodařilo. Rozhodující vliv v instituci tak dál bude mít Západ.

Členské státy MMF se už před pěti lety dohodly, že rozšíří hlasovací práva zemím, jako je Čína nebo Indie, a omezí dominantní úlohu západoevropských států a USA ve čtyřiadvacetičlenném řídícím orgánu fondu.

Americká vláda sice plán podpořila, nepodařilo se jí ale zatím přesvědčit Kongres, aby schválil finanční prostředky nezbytné k realizaci reformy. Spojené státy v MMF mohou reformní plán blokovat, protože disponují dostatkem kontrolních hlasovacích práv.

Na páteční schůzi skupiny G20 se diskutovalo o tom, jak americké veto obejít. Vedení MMF navrhlo "prozatímní" plán, který by některým rozvíjejícím se státům rozšířil hlasovací právo, aniž by Washington mohl své právo veta uplatnit. Dohody nakonec dosaženo nebylo a plán byl ze závěrečného komuniké vypuštěn.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Některé státy, například Rusko a Brazílie, navrhovaly, aby se USA svých hlasovacích práv dočasně vzdaly, dokud nebude reformní plán schválen. Ani tento záměr neprošel, protože většina členských států MMF pochybovala o tom, že by s ním americká vláda souhlasila.

Ministři skupiny G20 v závěrečném prohlášení vyjádřili "hluboké zklamání", že se plány z roku 2010 nedaří prosadit. Vyzvali Spojené státy, aby k jejich přijetí přispěly. Podle ministra financí USA Jacka Lewa bude americká vláda "dál vyvíjet tlak na Kongres, aby nezbytné reformy schválil co nejdříve".

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru