Eurozóna by mohla zmírnit dluhovou zátěž Řecka, pokud Atény uskuteční reformy, které v rámci záchranných úvěrů slíbily věřitelům.

Řekl to v pátek Jeroen Dijsselbloem, šéf takzvané euroskupiny, která seskupuje ministry financí eurozóny. Připomněl, že eurozóna se v listopadu 2012 zavázala pomoci Řecku s dluhem, pokud Atény splní svou část dohody.

"Své části dohody se budeme držet," řekl Dijsselbloem ve washingtonském Petersonově institutu.

Eurozóna podle šéfa euroskupiny sice není ochotna prominout Řecku žádnou z půjček, které mu od roku 2010 poskytla v rámci dvou záchranných balíků v celkovém objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu korun), nicméně může uvažovat o prodloužení splatnosti jistiny a o snížení úroků.

Atény ale nejprve musejí uskutečnit dohodnuté reformy, zdůraznil šéf euroskupiny. K nim musí patři i reforma důchodového systému, jehož současná podoba není podle něj udržitelná.

Nová řecká vláda vedená radikální levicí po svém lednovém nástupu odmítla pokračovat v úsporné politice svých předchůdkyň a zpochybnila i dohodnuté reformy. Začala naopak požadovat po věřitelích, aby s ní začali jednat o podstatném zmírnění dluhové zátěže.

Nyní však Atény už od února jednají s mezinárodními věřiteli o uvolnění posledních 7,2 miliardy eur z druhého záchranného balíku, jeho podmínkou je ale předložení programu reforem. Řecko zatím nepřišlo s ničím, co by věřitelé považovali za přijatelné.

Pokud se Řecko v brzké době s věřiteli nedohodne, dojdou mu zřejmě už příští měsíc zdroje na úhradu splatných dluhů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru