Finanční představitelé skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20 v pátek přivítali zlepšený výhled vyspělých ekonomik, upozornili ale na nutnost opatrnosti při změnách měnové politiky, které by mohly ještě více rozkolísat směnné kurzy a finanční trhy.

Účastníci schůzky, která se konala v rámci jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), ale také vyjadřovali obavy z toho, jak by na ekonomické oživování eurozóny mohla dopadnout neschopnost Řecka dohodnout se s věřiteli.

"Rizika pro globální ekonomiku jsou vyváženější než na předešlé schůzce," uvádí se v komuniké ze zasedání G20.

"Vyhlídky vyspělých ekonomik, především v eurozóně a Japonsku, se zlepšily, což by mohlo přispět k posílení globálního oživení," uvedla podle agentury Reuters skupina, která zahrnuje největší vyspělé a rozvíjející se ekonomiky světa.

"Parametry měnové politiky by se měly pečlivě kalibrovat a důkladně komunikovat, aby se minimalizovaly dopady na trhy," řekl po zasedání místopředseda turecké vlády Ali Babacan. Turecko je nyní předsedající zemí G20.

O Řecku se sice komuniké nezmiňovalo, podle účastníků ale problémy této země setkání ovlivnily.

"Nálada je zřetelně chmurnější než na posledním setkání," řekl novinářům britský ministr financí George Osborne.

Podle něj se ve všech rozhovorech o Řecku mluvilo. "Je jasné, že jeden chybný krok či špatná kalkulace na obou stranách by mohl snadno uvrhnout evropskou ekonomiku do stejně nebezpečné situace jako před třemi či čtyřmi lety," dodal Osborne.

Atény se snaží dojednat s eurozónou a MMF dohodu o plánu reforem. Bez ní nedostanou zbytek peněz ze záchranného balíku, bez nichž hrozí zemi státní bankrot.

Pokrok v jednáních je velmi pomalý a Řecku mohou dojít peníze na splácení dluhů už příští měsíc.

"Je důležité, abychom v příštích dnech dosáhli podstatného pokroku a aby celý proces získal na dynamice," řekl k jednáním s Řeckem šéf evropského oddělení MMF Poul Thomsen.

Řecko k urychlenému pokroku při jednání s eurozónou a MMF vyzvaly také Spojené státy, které se obávají, že nezdar by mohl ohrozit světovou ekonomiku.

"Nedosažení dohody by Řecku okamžitě způsobilo vážné potíže a vytvořilo by také nejistotu v Evropě a v globální ekonomice," uvedl ve svém prohlášení k nadcházejícímu zasedání řídícího orgánu MMF ministr financí USA Jack Lew.

Skupina G20 uvedla, že v situaci rozdílného směřování měnové politiky v Evropě a v USA či rostoucího kolísání na finančních trzích bude pozorně monitorovat vývoj na trzích a v případě potřeby podnikne nezbytné kroky. Skupina se chce zaměřit hlavně na rozvíjející se trhy, které kvůli chystanému zvyšování úroků v USA trpí odlivem kapitálu.

MMF tento týden předpověděl, že světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a posílí i příští rok, kdy by měl růst dosáhnout 3,8 procenta.

Podle MMF ale zůstává globální ekonomika pod vlivem posledních vln krizí oslabená a její růst je stále nerovnoměrný.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru