Společnost Rolls-Royce získala od letecké společnosti Emirates zakázku na letecké motory v objemu 9,2 miliardy dolarů (233,5 miliardy korun). Oznámily to v pátek firmy. Pro britského výrobce leteckých motorů je to vůbec největší zakázka v historii. Akcie Rolls-Roycu reagovaly na oznámení růstem o více než dvě procenta.

Firma má dodat 200 motorů typu Trent 900 pro 50 čtyřmotorových letadel A380, které aerolinky chtějí od příštího roku uvést do provozu. Britská společnost bude rovněž dlouhodobě zajišťovat servis a údržbu těchto motorů.

Emirates, které sídlí v Dubaji, si motory od Rolls-Roycu objednaly vůbec poprvé. Zbytek strojů v obřím letovém parku aerolinií je osazen motory Engine Alliance, což je společný podnik koncernu General Electric a amerického výrobce motorů Pratt & Whitney.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Šéf aerolinek Tim Clark uvedl, že na leteckou společnost zapůsobil závazek britské firmy nepřetržitě zlepšovat výkonnost motorů Trent.

Rolls-Royce je druhým největším výrobcem leteckých motorů na světě po americkém konglomerátu General Electric. Zisk společnosti ale loni klesl o osm procent. Rolls-Royce vinu svalil na větší nejistotu, způsobenou nízkými cenami ropy, a před dvěma měsíci upozornil, že v tomto roce by mu zisk mohl klesnout až o 13 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru