Nejvíce v březnu meziročně poklesly ceny zemědělských výrobců. Oproti stejnému měsíci v roce 2014 klesly o 9,9 procenta. Levnější než loni byly brambory, jejichž cena klesla o 36 procent. Ceny zeleniny se snížily o více než 22 procent a výrazněji zlevnilo také mléko. Méně nakupující zaplatili také za vepřové, jehož cena klesla o 11,7 procenta, uvádí na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ).

V průmyslu se ceny v březnu meziročně snížily o 2,9 procenta. Nejvíce poklesly ceny ropných výrobků, které zlevnily o více než pětinu. O tři procenta levnější byly nápoje a tabák a klesly také ceny energií o 6,4 procenta. Naopak v březnu vzrostly ceny vody i léků.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

O téměř procento stouply ceny stavebních prací. V oblasti služeb se pak podle ČSÚ ceny meziročně výrazně nezměnily. O téměř sedm procent vzrostly ceny poštovních služeb a kurýrů.

"Ačkoliv by se měl propad cen postupně snižovat – i s ohledem na očekávaný vývoj cen ropy – zůstane v letošním roce zřejmě v záporných hodnotách, což bude udržovat i domácí cenovou hladinu na velmi nízké úrovni," okomentoval pokles cen hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Meziměsíčně ceny v zemědělství klesly o 0,4 procenta, na čemž měl největší podíl pokles cen ovoce. Naopak oproti únoru v březnu ceny brambor i zeleniny vzrostly o více než čtyři procenta. V průmyslu v meziměsíčním srovnání ceny po půl roce vzrostly o půl procenta, nejvíce u ropných produktů, kde byl nárůst téměř o 10 procent.

"Za tímto vývojem je třeba hledat v první řadě stabilizaci cen ropy na světových trzích, jejíž cena se po strmém poklesu v druhé polovině loňského roku ustálila, ba i mírně roste," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Analytik Komerční banky Jiří Škop dodal, že minulý rok výrobní ceny v průměru poklesly o 0,8 procenta a letos se patrně propadnou ke dvěma procentům.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře meziměsíčně stouply o 0,6 procenta, nejvíce si lidé připlatili za reklamní služby.

"Nízké ceny ropy ve spojení se slabým eurem budou letos pro tuzemskou ekonomiku představovat velmi příznivý prorůstový impulz," dodává Seidler.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru