O pět volných míst v Radě České televize se ve středu a ve čtvrtek uchází 53 kandidátů, které navrhly oborové či zájmové organizace a občanská sdružení. Obměnit se tak má třetina patnáctičlenné rady.

V ČT by měl zaznívat křesťanský hlas jako alternativa pohledu na realitu, v níž žijeme, řekl při "grilování" kandidát Ekumenické rady církví Dušan Hejbal. Do dětského vysílání by se měla dostat biblická témata, navrhl Hejbal.

Doporučil by České televizi také zamyslet se nad dramaturgií okruhu ČT Art a kultivaci jazyka. "Když vidím téměř náctileté moderátorky, říkám si, proč tam není dáma nad padesát," vytkl televizi. Přesto ji považuje za vyváženou, přestože "někteří moderátoři občas přestřelí".

"Nejsem žádným televizním odborníkem a nikdy jsem nepracoval v médiích," začal své vystoupení jeden ze zájemců, Jaromír Císař. "O členství v radě neusiluji, své členství nabízím," dodal kandidát navržený Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou. 

Poslance Vítězslava Jandáka z ČSSD zajímá, jestli by předseda rady Jaroslav Dědič přivítal, aby rada získala nové pravomoci. Dědič připustil, že by bylo možné přejít na určitou formu správní rady jako v německých veřejnoprávních médiích. "Radě v tuto chvíli schází právník, což je chyba," dodal také.

"V Radě ČT je málo lidí, kteří jsou schopní analyzovat velké systémy," představil se kandidát Česko-izraelské smíšené obchodní komory Roman Lesný. Připomněl, že před šesti lety připravoval pro ministerstvo financí analýzu ztrát Českých aerolinií a podklady k prodeji. Jeho odhad tehdy z původních 300 milionů vyrostl na 3 miliardy korun. "Potvrdilo se to," vzpomíná. "Pomáhal bych managementu Českých aerolinií... omlouvám se, České televize," uzavřel Lesný. Za česko-izraelskou komoru vystoupil také Oleg Haman. Podle něj komora navrhla spontánně celkem pět kandidátů.

Kandidátka hnutí Ne základnám Miroslava Hustáková zkritizovala hospodaření České televize. "Pro rozpočet tak, jak byl schválený, bych nehlasovala, měla bych obavy, zda se nedopustím trestného činu," řekla. Vadí jí zvyšování nákladů na marketing a reklamu, podle ní by propagaci ČT měla zajišťovat její kvalitní práce. "Zvýšil se počet stížností na nekvalitní práci. Lidem vadí lži a Večerníček to nezachrání," připomněla.

O místo v radě se uchází také olympionik Martin Doktor. "Celý život mě provází sport a pracoval jsem na tom, abych dosáhl až na úplný vrchol, což se mi podařilo," řekl s tím, že by chtěl v radě zastupovat sportovní prostředí a prosazovat principy fair play a zdravý rozum.

Martin Komárek (ANO) se ohradil proti článku Lidových novin, podle kterého chodí kandidáti "leštit kliky" k politikům. "Volal jsem komentátorovi Lidových novin a on uznal svou chybu, protože si spletl kandidáty do Rady České televize s kandidáty do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Byl to omyl Lidových novin a doufám, že už ho vícekrát neučiní," oznámil poslanec. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je vlastníkem vydavatelství, které Lidové noviny vydává.

Leštit kliky odmítá kandidát filmového a televizního svazu Petr Brod. "Se svým postojem ke zpravodajství budu vypadat jako vykopávka," řekl s odkazem na to, že pracoval jako novinář od 70. let pro média jako BBC nebo Rádio Svobodná Evropa.

Zakladatel jihlavského festivalu dokumentárních filmů navrhl změnu struktury financování ČT, protože podle něj stoupá počet těch, kteří vysílání sledují na počítačích nebo mobilech. "Veřejnoprávní médium je pro mě znakem demokracie," zdůraznil. Za zásadní považuje riziko pro veřejnoprávní média spočívající v rozporu mezi veřejnou hodnotou a množstvím diváků, kteří se na vytvořené pořady dívají. Nesouhlasí s tím, aby se náročnější pořady odsouvaly na ČT art, kde mají méně diváků. Do rady vyslala Hovorku Akademie múzických umění.

AMU vyslala do boje o post v radě také Petru Hanákovou. Ta pochválila zavedení nových programů, podle ní je televize ve fázi, kdy se potýká s výzvami současného audiovizuálního průmyslu. 

Za občanské sdružení Paměť se do rady hlásí bývalý předseda rozhlasové rady Jiří Florian, který zdůraznil své dlouholeté zkušenosti s prací v televizi. Podle něj by se nemělo zapomínat na funkci a činnost regionálních studií. "Je důležité, aby regionální studia využívala bohatství regionu i v oblasti autorů, režisérů a herců, aby se z toho nestala pobočná dílna, když si vezmou herce z centra," uvedl. S Jandákem se shodl na tom, že by ČT měla mít více studií podle vzoru Českého rozhlasu, který vysílá z každého kraje. 

Mezi navrženými osobnostmi jsou dále například publicista a geolog Václav Cílek, biochemik Václav Pačes, publicista Benjamin Kuras nebo evangelický kněz Svatopluk Karásek. Ze současných radních bude mandát obhajovat právě předseda Dědič a člen rady Jiří Kratochvíl. Kandidát Miroslav Konvalina ještě před svým výstupem rezignoval. Souběžně ho totiž hnutí ANO nominovalo do "velké" vysílací rady.

Český olympijský výbor do sněmovního hlasování vyslal bývalou atletku a někdejší místopředsedkyni Rady ČT Helenu Fibingerovou a dvojnásobného olympijského vítěze v rychlostní kanoistice Martina Doktora. Mezi víc než padesátkou jmen se objevili rovněž ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková, ředitel jihlavského filmového festivalu Marek Hovorka, spisovatel Jaroslav Maxmilián Kašparů nebo Tomáš Trampota z katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Letos na jaře končí funkční období v radě rovněž Josefu Pavlatovi, Petru Koutnému a Janu Prokešovi. Naposledy se Rada ČT obměnila loni v březnu, kdy poslanci zvolili šest nových členů.