Finský výrobce telekomunikačních technologií Nokia se dohodl na převzetí francouzsko-amerického konkurenta Alcatel-Lucent. Firma to oznámila ve své středeční tiskové zprávě.

Vlastníci Nokie za akvizici zaplatí 15,6 miliardy eur (v přepočtu více než 426 miliard Kč) ve formě akcií. Každý akcionář Alcatelu tak dostane za jednu svou 0,55 akcie finského výrobce. Celkově budou akcionáři francouzské firmy držet v nově sloučené společnosti zhruba třetinový podíl. Transakce by měla být dokončena v první polovině roku 2016.

Spojením podniků podle agentury Bloomberg vznikne největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě, který předstihne nynější jedničku na trhu švédský Ericsson. Dohromady dnes Nokia a Alcatel zaměstnávají více než 40 tisíc lidí.

Agentura Reuters však s odvoláním na údaje výzkumné společnost Bernstein Research uvedla, že sloučené skupině bude na trhu patřit až druhá příčka s podílem 35 procent. Jedničkou by měl podle těchto údajů zůstat švédský Ericsson s tržním podílem kolem 40 procent. Dohromady dnes obě společnosti zaměstnávají více než 40 tisíc lidí.

O možném spojení dvou telekomunikačních výrobců se v médiích začalo spekulovat v pondělí. O den později pak Nokia potvrdila jednání mezi vedením obou společností.

"V reakci na spekulace v médiích Nokia a Alcatel-Lucent potvrzují, že vedou pokročilé rozhovory ohledně možnosti úplného spojení, které by mělo podobu veřejné nabídky Nokie na Alcatel-Lucentu," uvedla v úterý finská společnost.

Nokia loni v dubnu dokončila prodej divize mobilních telefonů společnosti Microsoft za 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč). Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru