Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní bilanci ČNB k 10. dubnu 2015 a statistiku fondů kolektivního investování k 28. únoru 2015.

Praha. Proběhne tisková konference Českého statistického úřadu na téma Mzdy do roku 2014.

Praha. Proběhne mezinárodní investiční fórum "Ukraine: Just Business", kterého se zúčastní klíčoví hráči z ČR, aby projednali problémy a řešení týkající se vstupu na ukrajinský trh.

Mladá Boleslav. Zaměstnanci Škoda Auto budou protestovat před sídlem společnosti kvůli tarifním mzdám, odbory se s vedením firmy zatím nedohodly na jejich růstu.

Plzeň. Proběhne tisková konference UPC Česká republika. Tématem je unikátní sdílená wi-fi síť UPC Wi-Free. Plzeň bude prvním místem, kde bude spuštěna.

Madrid. Začíná výroční zasedání Světové rady pro cestování a turistiku (WTTC).

Paříž. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou.

Peking. Čína má oznámit seznam zakládajících členů vznikající Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB).

Berlín. Bude zvřejněna konečná zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za březen v Německu.

Frankfurt nad Mohanem. Proběhne zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), které se bude zabývat měnovou politikou.

Moskva. Bude představen vývoj průmyslové výroby v Rusku za březen.

New York. Americký finanční ústav Bank of America, který je podle výše aktiv největší bankou v USA, zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Washington. Mezinárodní měnový fond (MMF) zveřejní pololetní zprávu o globální finanční stabilitě.

Washington. Americká centrální banka (Fed) zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu.


Dohodnuto: Nokia koupí francouzský Alcatel-Lucent za 15 miliard eur

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia se dohodl na převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucentu za 15,6 miliardy eur (426 miliard Kč) v akciích. Oznámila to ve středu finská firma.

Spojením podniků podle agentury Bloomberg vznikne největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě. O možném spojení dvou telekomunikačních výrobců se v médiích začalo spekulovat v pondělí. O den později pak Nokia potvrdila jednání mezi vedeními obou společností.

Český výrobce lyží Sporten skupuje dluhy slovinského Elanu. Je blízko ovládnutí firmy

Novoměstský Sporten je podle informací HN momentálně jediným zájemcem o koupi slovinské firmy Elan. Majoritu v ní prodává stát a z minulosti ji tíží vysoké dluhy.

"Dokončujeme smluvní dokumentaci nové závazné nabídky, kterou jsme podali začátkem dubna. Původní nabídku jsme navýšili o pokrytí pojistky celé transakce a některé další detaily," řekl HN Jakub Dyba ze společnosti Genesia. Ta je poradcem Sportenu v tendru.

Euroskupina neschválí finanční pomoc Řecku, tvrdí německý tisk

Řecký premiér Alexis Tsipras se v Berlíně distancoval od hrozeb, že Řekové zaberou německý majetekMinistři financí zemí eurozóny neschválí na zasedání ve čtvrtek 24. dubna v Rize výplatu 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) Řecku v rámci prodlouženého záchranného programu pro tuto zemi. Dosavadní vyjednávání mezi oběma stranami jsou tak ještě blíže krachu. Napsal to v úterý německý tisk.

Deník Handelsblatt uvedl, že podle místopředsedy Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdise Dombrovskise se Euroskupina zaměří jen na konstatování vývoje jednání.

Babiš plánuje na příští rok o 30 miliard nižší schodek státního rozpočtu

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce činil 70 miliard korun. V roce 2017 by měl být deficit 60 miliard korun a v roce 2018 potom 50 miliard korun.
Uvedla to Česká televize (ČT) s odvoláním na první návrh státního rozpočtu na příští rok, který ministerstvo vypracovalo.

Na letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 100 miliard korun, příští rok tedy počítá Babiš s deficitem o 30 miliard nižším. V loňském roce státní rozpočet skončil se schodkem 77,8 miliardy korun.

MMF: Spojené státy porostou, Čína zpomalí a Rusko s Brazílií zůstanou v recesi

Podle šéfka MMF Christine Lagardeové hrozí, že se slabý růst stane "novou realitou".Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a posílí i příští rok, kdy by měl její růst dosáhnout 3,8 procenta. Předpověděl to Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém pololetním výhledu vydaném před jarním zasedáním světových finančních institucí ve Washingtonu. Podle MMF ale zůstává globální ekonomika pod vlivem posledních vln krizí nadále oslabená a její růst je stále nerovnoměrný.

MMF tentokrát nechal prognózu letošního růstu proti poslednímu odhadu beze změny, zatímco výhled na příští rok mírně zlepšil z dosud očekávaných 3,7 procenta. Fond v posledních letech své prognózy většinou postupně zhoršoval, nutil ho k tomu zhoršený vývoj jednak v eurozóně, jednak v rozvíjejícím se světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru