Světový obchod letos poroste pomaleji, než se dosud čekalo. Světová obchodní organizace (WTO) totiž v úterý snížila odhad růstu globální obchodní výměny zboží na letošní rok na 3,3 procenta, zatímco v dosud poslední zářijové prognóze očekávala nárůst o rovná čtyři procenta. WTO krok vysvětluje nevýrazným hospodářským růstem, zároveň ale varovala před dopadem, který by na obchod mohlo mít geopolitické napětí a výrazné pohyby směnných kurzů.

Příští rok by měla globální obchodní výměna zboží stoupnout o čtyři procenta. Zůstala by tak pod úrovní 5,1 procenta, což je roční průměr počítaný od roku 1990. Hrozí ale, že prognózy se časem zhorší.

"Očekáváme, že obchod bude pokračovat v mírném zotavování. Vzhledem k nadále křehkému hospodářskému růstu a pokračujícímu geopolitickému napětí by ale tento trend mohl být snadno narušen," uvedl podle agentury Reuters generální ředitel WTO Roberto Azevedo.

Na odhady nedosáhl růst světového obchodu ani v loňském roce. Podle WTO činil růst za uplynulý rok 2,8 procenta, původně se však očekávalo zvýšení o 4,7 procenta a po zářijové revizi o 3,1 procenta.

WTO už dvakrát přehodnotila i prognózu na letošní rok. Původně totiž počítala se zvýšením objemu světového obchodu o 5,3 procenta, což později snížila na zmíněná čtyři procenta.

"Od druhé světové války zde bylo jen jedno období, v němž byl růst obchodu takto slabý, a to od roku 1980 do roku 1984. Toto období ovšem zahrnovalo dva celkové poklesy obchodu kvůli ropnému šoku a světové recesi z let 1980-1981," poznamenal Azevedo.

WTO dále odhaduje, že vývoz z Asie letos vykáže růst o pět procent, zatímco růst vývozu ze Severní Ameriky zrychlí na 4,5 procenta z loňských 4,3 procenta. Vývoz z Evropy podle WTO letos zrychlí růst na tři procenta po loňském nárůstu o 1,9 procenta.

Podle organizace je zatím otázkou, jaký vliv budou mít na světový obchod ceny ropy, které loni klesly o více než polovinu. Situaci by ale prý mohly zkomplikovat pohyby směnných kurzů. Americký dolar v posledních měsících posiluje díky naději, že americká centrální banka letos zahájí zvyšování úrokových sazeb. Euro a japonský jen naopak oslabují, neboť evropská a japonská centrální banka se snaží ekonomiku podporovat levnými penězi.

Údaje WTO se opírají o odhady hospodářského růstu, které zveřejňuje Mezinárodní měnový fond (MMF) a další organizace. MMF svůj nový odhad růstu ekonomiky zveřejní v úterý odpoledne.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru