Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia jedná o převzetí francouzsko-amerického konkurenta Alcatel-Lucent. Firma v úterý potvrdila spekulace, které v médiích kolují od pondělí. Spojením obou podniků by podle agentury Reuters mohla vzniknout telekomunikační skupina v hodnotě přes 40 miliard eur (více než bilion korun).

"V reakci na spekulace v médiích Nokia a Alcatel-Lucent potvrzují, že vedou pokročilé rozhovory ohledně možnosti úplného spojení, které by mělo podobu veřejné nabídky Nokie na Alcatel-Lucent," uvedla finská společnost. Dodala nicméně, že v této fázi není jisté, zda jednání skutečně dospějí k dohodě o sloučení.

"Jsou to dva slabší hráči v odvětví. Mohli by dosáhnout určitého snížení nákladů. Samotné spojení dvou slabších hráčů však nutně nemusí znamenat vytvoření hráče silnějšího," řekl k dojednávané fúzi analytik Ion-Marc Valahu ze společnosti Clairinvest.

Analytici a investoři navíc upozorňují, že by se proti spojení podniků  mohla postavit francouzská vláda. Ta považuje telekomunikace za strategicky důležité odvětví a je citlivá na rušení pracovních míst. Právě propouštění zaměstnanců je častým důsledkem fúzí. Francouzské ministerstvo hospodářství se zatím k záležitosti nevyjádřilo.

Nokia tímto prohlášením reaguje na zprávy, že by mohla od společnosti Alcatel-Lucent koupit aktivity v oblasti bezdrátové komunikace.

Tržní hodnota Alcatelu před zveřejněním zprávy činila zhruba 11 miliard eur (téměř 302 miliard korun) a tržní hodnota Nokie se pohybovala kolem 29 miliard eur (794,3 miliardy korun).

V souvislosti s prohlášením o možnosti spojení obou podniků se cena akcí Alcatelu zvýšila až o 18 procent, zatímco akcie Nokie o více než osm procent klesly. Objemy obchodů byly v obou případech nadprůměrné.

Nokia je na trhu síťových zařízení světovou trojkou po švédském Ericssonu a čínském Huawei Technologies. Loni v dubnu dokončila za 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard korun) prodej divize mobilních telefonů společnosti Microsoft.

Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics.

NOKIA

Akcie Nokie na helsinské burze během úterního dopoledne klesly o 6,56 procent. Foto: Reuters

ALCATEL LUCENT

Naopak akcie francouzsko-amerického výrobce Alcatel-Lucent rostly po oznámení o jednání s Nokií téměř o 11 procent. Foto: Reuters

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru