Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní měnovou bázi ČNB k 31. březnu 2015.

Praha. Začíná dvoudenní mezinárodní konference o počítačové bezpečnosti s názvem Cyber Security Summit.

Praha. Proběhne tisková konference Česko-německé obchodní a průmyslové komory o hodnocení českých firem, stavu ekonomiky a očekávání do budoucna.

Brusel. Rusko, Ukrajina a Evropská unie by mohly pokračovat v rozhovorech na úrovni expertů o dodávkách ruského zemního plynu Ukrajině pro příští topnou sezonu.

Brusel. Eurostat zveřejní údaje o únorovém vývoji průmyslové výroby v eurozóně.

Bratislava. Slovenský statistický úřad zveřejní údaje o vývoji inflace v březnu.

Ženeva. Světová obchodní organizace (WTO) zveřejní své výroční statistiky mezinárodního obchodu.

New York. Český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš se setká s bývalým newyorským starostou Michaelem Bloombergem a s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.

San Francisco. Americký výrobce počítačových čipů Intel zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Washington. Mezinárodní měnový fond (MMF) zveřejní pololetní výhled světové ekonomiky.


Exportní banka žaluje J&T. Přou se o záruku za 220 milionů korun

Česká exportní banka podala žalobu na finanční skupinu J&T. Vadí jí, že jí skupina nechce vyplatit část z 25 milionů eur, kterými ručila za úvěr pro zkrachovalou ocelárnu Slovakia Steel Mills. J&T však tvrdí, že ČEB porušila smlouvu, a proto zbytek peněz doplácet nehodlá. Podle informací HN se má jednat zhruba o osm milionů eur (přibližně 220 milionů korun).

"Ano, žalobu jsme již podali," říká generální ředitel ČEB Karel Bureš. "Poté, co jsme zažádali o uplatnění záruky, jsme nejdříve podali dvě předžalobní výzvy k zaplacení a až následně nám J&T Finance Group zaplatila jen zhruba dvě třetiny garantované částky. A v ten moment nám jako řádnému hospodáři nic jiného než žalobní řešení prostě nezbývá. Nicméně ČEB je stále otevřená řešení tohoto sporu i mimosoudní cestou," říká Bureš.

Čínský export nečekaně propadl o 15 procent. Akcie dosáhly sedmiletého maxima

Export, ilustrační fotoČínský export se v březnu překvapivě propadl o 15 procent, tedy nejprudším tempem za zhruba rok. Vyplývá to z pondělních údajů čínského celního úřadu. Ty podle agentury Reuters posilují obavy ze zpomalování růstu druhé největší ekonomiky světa a z negativních dopadů stoupajícího kurzu domácí měny na zahraniční poptávku po čínském zboží.

Analytici předpokládali, že export vykáže za březen dvanáctiprocentní růst. Import do Číny se v březnu meziročně snížil téměř o 13 procent, což představuje nejvýraznější propad od května 2009. Pokles dovozu signalizuje slabost domácí poptávky.

Americké společnosti letos vyplatí svým akcionářům rekordní bilion dolarů

Největší americké akciové společnosti letos plánují vyplatit svým investorům okolo jednoho bilionu amerických dolarů. Výplaty vysokých dividend a plánované zpětné odkupy akcií jsou reakcí na zhoršení globálního ekonomického výhledu, který tlumí objem investic do akcií, a brzdí tak růst jejich cen.

Loni držitelům takzvaných "Blue Chips", tedy akcií největších a nejziskovějších amerických firem, vynesly jejich investice přes 903 miliard dolarů. Z toho na dividendách akcionáři získali 350 miliard dolarů a na zpětných odkupech 553 miliard dolarů. Právě zpětné odkupy by letos mohly růst dvojciferným tempem podle oficiálních údajů z S&P Dow Jonesova indexu.

Heineken ovládne největší slovinský pivovar Laško. Zaplatí 115 milionů eur

HeinekenNizozemský producent piva Heineken koupí většinový podíl 51,11 procenta v největším slovinském pivovaru Pivovarna Laško za 114,3 milionu eur (3,1 miliardy korun). Firmy to oznámily v pondělí. Heineken nabídl za jednu akcii slovinské firmy 25,56 eura, což ohodnocuje celou firmu na 220 milionů eur (asi šest miliard korun).

Slovinský list Finance napsal, že Heineken svojí nabídkou překonal konkurenční nabídky investičních fondů CVC, KKR a Mid Europa Partners.

Platební bilance v únoru skončila 33 miliard v přebytku. Podle ekonoma v březnu klesne

Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v únoru v přebytku 33 miliard korun. Uvedla to v pondělí Česká národní banka (ČNB) na svých webových stránkách.

V lednu činil přebytek 33,6 miliardy korun. Za celý loňský rok platební bilance poprvé v historii země skončila přebytkem, a to ve výši 26,1 miliardy korun. "Tento trend by měl pokračoval i letos díky kombinaci pokračující zahraniční poptávky a oslabeného kurzu koruny, který bude nadále podporovat reálný export," uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Pro letošní rok očekává zvýšení přebytku běžného účtu zhruba na 50 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru