Německo trpí velmi slabou úrovní investic a veřejný i soukromý sektor je musí podstatně zvýšit, aby největší evropská ekonomika mohla pokračovat v růstu a vytvářet pracovní místa.

Dospěla k tomu v pondělní zprávě komise sestavená ministrem hospodářství Sigmarem Gabrielem. Ministr její práci označil za "vynikající" a řekl, že vláda její doporučení ještě tento měsíc prozkoumá.

"Shodli jsme se na tom, že problém investic je obrovský a musí se řešit, aby byla naše země připravena na budoucnost a zajistila si dlouhodobou prosperitu," citovala agentura Reuters předsedu komise Marcela Fratzschera, který vede berlínský ekonomický institut DIW. Komise měla 21 členů z řad zástupců podniků, finančního sektoru, odborů a ekonomů.

Zpráva komise rozsah výpadku investic v Německu neodhadla. Fratzscher ale listu Bild řekl, že veřejný sektor a soukromé firmy nyní investují o zhruba 100 miliard eur (2,7 bilionu korun) méně, než by se mělo, a největší manko je na straně soukromého sektoru. Jen v odvětví dopravy podle něj chybí ročně 7 až 10 miliard eur.

Vláda by podle komise měla vedle navýšení veřejných investic vytvořit nové nástroje, které vtáhnou soukromý kapitál do modernizace a výstavby silniční sítě. Mohl by také vzniknout "občanský fond", který by pro takové projekty využíval úspor obyvatel.

Komise doporučila investovat vedle dopravní infrastruktury zejména do komunikačních sítí, digitálních služeb a do energetických systémů. Navrhla rovněž podpořit firemní sféru omezením byrokracie a daňových překážek pro investice.

Německo se kvůli slabým investicím dostalo pod tlak svých partnerů v Evropské unii a zvýšení veřejných výdajů po něm v zájmu globální ekonomiky požadují i Spojené státy.

Minulý měsíc německá vláda oznámila, že v příštích třech letech zvýší své investiční výdaje o pět miliard eur. Ministr financí Wolfgang Schäuble už loni v listopadu vyčlenil na dodatečné investice deset miliard eur a slíbil, že vláda uvolní více peněz, pokud dosáhne vyrovnaného rozpočtu. Německý rozpočet loni dosáhl nejen vyrovnanosti, ale vykázal první přebytek od roku 1969.

Německá ekonomika loni stoupla o 1,6 procenta a zaznamenala nejrychlejší růst za poslední tři roky. Na vývozu do největší evropské ekonomiky je závislá i řada českých podniků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru