Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v únoru v přebytku 33 miliard korun. Uvedla to v pondělí Česká národní banka (ČNB) na svých webových stránkách.

V lednu činil přebytek 33,6 miliardy korun. Za celý loňský rok platební bilance poprvé v historii země skončila přebytkem, a to ve výši 26,1 miliardy korun. "Tento trend by měl pokračoval i letos díky kombinaci pokračující zahraniční poptávky a oslabeného kurzu koruny, který bude nadále podporovat reálný export," uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Pro letošní rok očekává zvýšení přebytku běžného účtu na zhruba 50 miliard korun.

Přebytek obchodu se zbožím a službami činil v únoru 27,6 miliardy korun. Především vlivem převodů prostředků z rozpočtu Evropské unie vykázaly přebytek i prvotní důchody, a to ve výši 8,5 miliardy korun. Aktivní saldo převodů z rozpočtu unie do ČR pak bylo 8,4 miliardy korun. 

Odliv kapitálu na finančním účtu činil 53,5 miliardy korun a saldo odlivu přímých zahraničních investic bylo 3,5 miliardy korun. Saldo ostatních investic vykázalo příliv kapitálu, tedy čistých výpůjček ze zahraničí, v objemu 2,7 miliardy korun. Příliv kapitálu byl ovlivněn především snížením aktiv nebankovních subjektů vůči zahraničí, uvedla ČNB.

"Na běžný účet začne v následujících měsících působit dividendová sezona, která bude přes bilanci prvotních důchodů snižovat i celkovou bilanci běžného účtu. Tato skutečnost by se měla projevit již v březnovém vývoji platební bilance," dodal Seidler.

Bilance běžného účtu (v miliardách korun) v posledním roce

Platební bilance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: ČNB

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru