Přes 400 tisíc obchodních korporací v Česku muselo do loňského léta upravit své zakladatelské dokumenty tak, aby ladily s novým občanským právem. Šlo hlavně o změny společenských smluv, které vyžadovaly čas a peníze na příslušné poplatky. Média přitom varovala, že kdo úpravy neabsolvuje, dostane tučnou pokutu a nakonec o svou společnost přijde. "Vyplnily se obavy, že společnosti, které se zatím nerozhodnou stanovy upravit, mohou narážet na problémy?" zní jeden z častých dotazů podnikatelů. Odpověď je jednoduchá: zatím ne.

Zákon o obchodních korporacích totiž podle týdeníku Ekonom není tak přísný, jak se mohlo loni na jaře zdát. Sice stanoví povinnost přizpůsobit své dokumenty novému soukromému právu, trest za neuposlechnutí je ale v nedohlednu. "Pokud obchodní korporace změnu neučiní, rejstříkový soud ji k tomu nejprve vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění této povinnosti. Teprve po uplynutí této lhůty, a to pokud to navrhne osoba s právním zájmem nebo soud, dojde k zrušení a likvidaci," říká advokát Jakub Dohnal z advokátní kanceláře Dohnal Pertot Slanina.

Než se tedy bude muset podnikatel kvůli nesouladu s novým právem se svou společností rozloučit, čekají na něj tři kroky. "Nejdříve by se museli soudní úředníci, kteří už teď nestíhají, probírat korporacemi, které nezměnily společenské smlouvy, a v nich hledat ustanovení, která jsou s novým zákonem v rozporu. O která ustanovení se jedná, to se přou i autoři komentářů. Proto nelze mít za to, že taková ustanovení justiční úředníci ihned najdou," popisuje Dohnal. Teprve poté podle něho bude korporace vyzvána k tomu, aby ve lhůtě učinila změny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • "Když nestihnete přizpůsobit stanovy novému soukromému právu, soud vám zruší firmu," varovala před rokem média.
  • Jenže to nebyla tak úplně pravda.
  • Změna stanov je ve skutečnosti velmi těžko vymahatelná.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru