Půldruhého roku zkoumá ČSOB náladu mezi českými podnikateli. Za tu dobu se firmy na svou budoucnost ještě nikdy nedívaly s takovým optimismem jako nyní. Index očekávání firem dosáhl rekordní hodnoty 23,1 bodu. Nárůst poptávky očekává v druhém kvartálu témě ř polovina oslovených (46 %) podniků, 42 procent firem letos plánuje investovat do svého podnikání více než loni. K nejvýraznějšímu zlepšení nálady došlo u živnostníků.

O průzkumu

Průzkum Index očekávání firem probíhá mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může nabývat hodnot od -100 do +100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání. 

"Vedle rekordně optimistického celkového výsledku mě těší také to, že se začalo dařit i těm nejmenším firmám. Zatímco u podniků s obratem nad 40 milionů korun zůstala hodnota na zhruba 37 bodech, u firem s tržbami do 3 milionů Index vzrostl z 3 na 15 bodů," komentuje vývoj Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB.

Za rekordní hodnotou Indexu se skrývá nejen slabá koruna a levné energie, ale také zotavující se domácí poptávka. "Velmi pozitivně naladěni jsou samozřejmě exportéři. Pozorujeme ale i relativně výrazné zlepšení sentimentu u firem obchodujících na domácím trhu, což je dáno příznivými podmínkami, které stimulují spotřebu domácností. Máme tady stále méně nezaměstnaných, naše reálné mzdy rostou a inflace je extrémně nízká," dodává Manda.

Pozitivní nálada se opírá o vývoj poptávky

Vývoj Indexu

Již tradičně dosáhl nejvyšší hodnoty dílčí index vývoje poptávky. Ten poskočil na 46,4 bodu, což je více než dvojnásobek hodnoty zjištěné v předchozím šetření. Pozitivní očekávání pramení také z dosavadního vývoje poptávky. Téměř polovina firem uvedla, že poptávka po jejich zboží či službách byla v prvním čtvrtletí letošního roku vyšší než ve stejném období loni. 

O tom, že si firmy věří, svědčí i jejich plánované investice pro letošní rok. Navyšovat je oproti minulému roku bude 42 procent podnikatelů. Jejich plány jsou navíc velmi ambiciózní, když 13 procent firem chystá zvýšení objemu investic více než o pětinu. Před půl rokem mělo podobnou vizi jen zhruba 7 procent podnikatelů. Těch, kteří jsou přesvědčení o svém úspěchu, je stále více. Svou budoucnost ve výhledu jednoho roku vidí pozitivně 79 procent podniků, což je o 16 procentních bodů více než před rokem a půl. 

Téměř pětina (18 %) oslovených podnikatelů hodlá v příštích 12 měsících rozšířit své podnikatelské aktivity. 71 procent oslovených chce zachovat jejich stávající rozsah. Omezit je plánují 4 procenta oslovených a zcela ukončit podnikání chtějí dvě procenta respondentů. Shodné procento podniků hodlá v následující roce firmu prodat. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.