Německá automobilka Volkswagen zahájí příští týden ve své továrně v Bratislavě výstavbu nové karosárny za půl miliardy eur (13,7 miliardy korun).

Oznámil to ve čtvrtek mluvčí slovenského závodu Volkswagenu Vladimír Machalík. Nová karosárna je součástí dříve ohlášeného investičního programu automobilky na Slovensku v hodnotě 1,5 miliardy eur.

Automobilka na Slovensku inovuje výrobní haly a připravuje další investice. Kromě zmíněné karosárny a již postavené lisovny chystá další karosárnu zbourat a postavit místo ní modernější. Minimálně 300 pracovních míst by měla přinést nová montážní hala.

Bratislavský závod koncernu Volkswagen na konci minulého roku zaměstnával 9 900 zaměstnanců, meziročně tak společnost nabrala 500 nových lidí. Tím Volkswagen šlape na paty největším soukromým zaměstnavatelům na Slovensku, jako je košický U.S. Steel s 12 tisíci zaměstnanci či slovenské Tesco se zhruba 10 tisíci pracovníky.

Volkswagen na Slovensku přibíral nové zaměstnance navzdory tomu, že vloni v zemi vyrobil jen 390 tisíc aut oproti předloňským 426 tisícům - to právě kvůli inovacím. Koncern potrápila i menší poptávka z Ruska.

Slovenská divize Volkswagenu je největším výrobcem aut ze závodů tří automobilek, které mají své továrny na Slovensku. Volkswagen v zemi pod Tatrami vyrábí sportovně užitková vozidla (SUV) Volkswagen Touareg, Audi Q7, části vozu Porsche Cayenne a také malé automobily Škoda Citigo, Seat Mii a Volkswagen up!, které jsou postaveny na stejné platformě. V příštím roce začne Volkswagen na Slovensku vyrábět karoserie pro SUV Bentley Bentayga.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru