Pět předních držitelů státních dluhopisů Ukrajiny a dluhopisů ukrajinských státních podniků a agentur jištěných vládou, kteří tvoří výbor věřitelů, pracuje na vlastním návrhu řešení dluhových problémů Kyjeva. Odmítají v něm odpis hodnoty dluhopisů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení výboru, které obdržela.

Výbor věřitelů vydal své zatím první prohlášení, které zaslal také dalším majitelům dluhopisů. V prohlášení se uvádí, že skupina, která vlastní dluhopisy v hodnotě zhruba deset miliard dolarů (254,5 miliardy korun), pracuje na návrhu, který má poskytnout Ukrajině nutnou pomoc při zajištění finanční likvidity, o kterou požádala, a zároveň splnit cíle majitelů dluhopisů, tedy aby se zásadně nesnížila nominální hodnota dluhu.

Ukrajina již dříve uvedla, že bude požadovat v rámci restrukturalizace svého dluhu prodloužení splatnosti svých dluhopisů, ale rovněž snížení nominální hodnoty dluhopisů a úroků. Pouhé prodloužení splatnosti je podle ní nedostatečné a nevyřešilo by její současné problémy.

Prohlášení zaslaly Blackstone Group a právní firma Weil, Gotshall a Mange, poradci největšího věřitele Ukrajiny, investorské skupiny Franklin Templeton. Podle odhadů vlastní tato skupina zhruba třetinu nesplaceného státního dluhu Ukrajiny.

Výbor dodal, že podporuje rychlý, otevřený, transparentní a spravedlivý proces restrukturalizace v souladu se standardními tržními zásadami.

Restrukturalizace dluhu je součástí záchranného programu pro Ukrajinu v objemu 40 miliard USD (jeden bilion korun), který nedávno schválil zemi Mezinárodní měnový fond. Výměnou dluhu chce vláda ušetřit více než 15 miliard USD a do roku 2020 snížit poměr státního dluhu k hrubému domácímu produktu pod 71 procent ze současných 100 procent.

Ukrajina do restrukturalizace zahrnula veškeré nesplacené dluhopisy prodané do konce února 2014. Kromě státních dluhopisů se restrukturalizace bude týkat i dluhopisů vydaných státními bankami či železnicí.

Velkým věřitelem Ukrajiny je rovněž Rusko, které vlastní dluhopisy za tři miliardy dolarů. To již několikrát naznačilo, že se restrukturalizace dluhu nehodlá zúčastnit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru