Ke konci března evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) celkem 525 315 uchazečů o zaměstnání. To je o 22 802 méně než v únoru a o 83 000 méně než v březnu 2014. Procentuálně vyjádřeno činil podíl nezaměstnaných 7,2 procenta. Oproti loňskému roku rovněž vzrostl téměř dvojnásobně počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 76 050. V evropském srovnání má ČR už několik měsíců třetí nejnižší sezónně očištěnou míru nezaměstnanosti. 

"Nezaměstnanost klesla mnohem více, než byly prvotní odhady a očekávání. Z únorové hodnoty 7,5 procenta se dostala na 7,2. To je výrazně lepší oproti typickému průběhu v předchozích letech. Pomohly tomu dva klíčové faktory: teplé počasí a rostoucí ekonomika. Je vidět, že firmy se opravdu nebojí nabírat a jsou ochotny zaměstnávat stále více lidí," komentuje analytik Home Credit Michal Kozub.

Výhled je příznivý

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 regionů - největší pak okres Jindřichův Hradec (o 10,3 procenta), Klatovy (o 10,2 procenta), Chrudim (o 9,7 procenta), Písek (o 9,1 procenta), Strakonice (o 8,2 procenta) a Svitavy (o 8,1 procenta).

Celkově nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha - východ (3,2 procenta), Rychnov nad Kněžnou, Mladá Boleslav (shodně 4,1 procenta), Benešov, Praha - západ (shodně 4,2 procenta) a Rokycany (4,3 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 35 regionů. Nejvyšší byl v okresech Bruntál (12,9 procenta), Most (12,7 procenta), Ústí nad Labem (12,2 procenta), Karviná (12 procenta), Jeseník (11,2 procenta), Ostrava – město (10,9 procenta) a Chomutov (10,8 procenta).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.