Průmyslová výroba v Německu se v únoru ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 0,2 procenta po lednovém poklesu o 0,4 procenta. Průmysl podpořila hlavně výroba kapitálového zboží a energie. K růstu se vrátil i německý export, který meziměsíčně stoupl o 1,5 procenta po lednovém poklesu o 2,1 procenta.

Únorový výkon exportního sektoru tak překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali s jednoprocentním růstem.

Produkce ve zpracovatelském sektoru se zvýšila o půl procenta, z toho produkce kapitálového zboží stoupla o 1,2 procenta a polotovarů o 0,2 procenta, zatímco výroba spotřebního zboží se snížila o 0,3 procenta. Produkce v energetickém sektoru vzrostla o 1,2 procenta a ve stavebnictví naopak klesla o 3,1 procenta. V lednu bylo stavebnictví naopak jediným sektorem, který rostl.

Středeční zpráva ukázala, že zakázky německých průmyslových podniků v únoru nečekaně znovu klesly, a to o 0,9 procenta po lednovém propadu o 2,6 procenta. Snížily se zejména zakázky na investiční zboží z eurozóny.

Německá ekonomika těží z cen ropy a slabého eura

Import se v únoru zvýšil o 1,8 procenta po lednovém poklesu o 0,2 procenta. Obchodní přebytek zůstal téměř beze změny na 19,7 miliardy eur (zhruba 540 miliard Kč).

Ekonomičtí poradci spolkové vlády koncem března zvýšili odhad letošního hospodářského růstu v Německu na 1,8 procenta. V předchozí prognóze přitom počítali s růstem o pouhé procento. Německá ekonomika podle poradců podobně jako další členské země eurozóny těží z nízkých cen ropy a slabého kurzu eura.

V loňském roce se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,6 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Loni vzrostla o 1,6 procenta, v letošním roce německá vláda očekává růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru