Ceny zboží a služeb vzrostly v březnu v meziročním srovnání o dvě desetiny procenta. Po třech měsících tak inflace zrychlila o jednu desetinu procentního bodu. Nicméně analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali růst cen ještě o jednu desetinu rychlejší – tedy ve výši tří desetin procenta ve srovnání s březnem roku 2014.

Podle čtvrteční zprávy Českého statistického úřadu stál za meziročním zrychlením růstu cen především tabák. Ten se zdražil oproti březnu předcházejícího roku o 8,4 procenta. Kromě tabáku se na růstu cen také podílel růst cen zemního plynu o 4,5 procenta. Dále vodného o 3,4 procenta a stočného o 2,8 procenta. Naopak elektřina se v březnu meziročně zlevnila o tři desetiny procenta.

Nejvíce ceny v březnu klesly v dopravě, která se zlevnila o necelých 13 procent meziročně. Kromě dopravy se zlevnily i některé potraviny, jako například ovoce o 5,2 procenta či zelenina o 6,7 procenta. Zlevnily se také mobilní telefony – v meziročním srovnání klesly jejich ceny o více než jednu pětinu.

"Ačkoli bude inflace v tomto roce – zejména vzhledem k cenám pohonných hmot – na stále velmi nízké úrovni, vyhne se dle všeho záporným hodnotám, které se očekávaly na počátku tohoto roku. Celková inflace by se v tomto roce měla pohybovat ve výši 0,4 %, tedy na stejné úrovni jako v minulém roce. V příštím roce by již měly ceny zrychlit – i z titulu vyprchání efektu nízkých cen ropy – a v průměru dosáhnout 1,7 %," očekává Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

"ČR zůstává i nadále nízkoinflační ekonomikou. Viditelný nárůst cen vidíme pouze u cigaret a alkoholu, a především u oblečení a obuvi, kde se v důsledku závislosti na dovozech stále ještě projevuje vliv slabé koruny. Naproti tomu se zlevňují potraviny, bez ohledu na kurz koruny vůči dolaru dlouhodobě padají i ceny dovážené elektroniky," komentuje březnová čísla Petr Dufek, šéf investičního výzkumu ČSOB.

Zdroj: Reuters, ČSÚ

Nezaměstnanost dále klesá

Za březen evidoval Úřad práce ČR dohromady více než 525 tisíc uchazečů o zaměstnaní. To bylo o více než 22 tisíc méně než v únoru a o 83 tisíc méně než v březnu roku 2014. 

"Akcelerace růstu ekonomiky v 1. čtvrtletí letošního roku se příznivě projevuje také na trhu práce. Za prvé se méně propouští, jak ukazují data o nově hlášených lidech v evidenci úřadů práce. Za druhé vznikají nová pracovní místa," říká David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Míra nezaměstnanosti se snížila z únorových 7,5 procenta na hodnotu o tři desetiny nižší. Ve srovnání s březnem 2014 se téměř zdvojnásobil počet volných pracovních míst, kterých nyní úřady práce evidují více než 76 tisíc.

"Míra nezaměstnanosti tak pokračuje na začátku roku v klesajícím trendu, který je letos díky teplejší zimě a příznivě se vyvíjející ekonomické aktivitě rychlejší, než byl v minulých letech," říká Seidler.

Nezaměstnanost je nejníž za šest let – čtěte ZDE

V březnu měly podle údajů Úřadu práce ČR firmy největší zájem například o řidiče nákladních automobilů, autobusů či tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojaře, montážní dělníky či pracovníky ostrahy.

Nejčastěji hledali práci podle úřadů práce lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem a také maturitou. Z profesí hledali práci nejvíce pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve výrobě, službách, v prodeji, ostraze, gastronomii a administrativě.

Zdroj: Reuters, MPSV

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru