Francouzská vláda utratí až 1,2 miliardy eur (32,8 miliardy korun), aby zvýšila svůj podíl ve výrobci automobilů Renault, a zachovala si tak v této společnosti svůj vliv.

Vyplývá to z oznámení francouzského ministerstva financí. Mluvčí Renaultu se k věci odmítl vyjádřit.

Francouzský stát v úterý uzavřel dohodu o nákupu až 14 milionů akcií automobilky, tedy zhruba 4,73 procenta celkového kapitálu, za cenu dosahující až 1,23 miliardy eur. Nákupy činí prostřednictvím brokera, který již skoro 9,6 milionu akcií koupil. Zbylou část koupí za limitovanou cenu.

Před těmito nákupy vlastnil francouzský stát v Renaultu podíl 15 procent a 17,7 procenta hlasovacích práv. Transakcí se jeho podíl zvýší na 19,7 procenta a bude mít 23,2 procenta hlasovacích práv, sdělili podle agentury Bloomberg ministerští úředníci.

Od množství držených akcií se odvíjí hlasovací práva investorů. Třeba v USA nebo Británii mívá každá akcie zpravidla jeden hlas. Francie loni schválila zákon, který přiznává dvojnásobné hlasovací právo akcionářům, kteří mají zapsány akcie na jméno a drží je nejméně dva roky. Tento princip přiznává větší vliv vládě a dalším dlouhodobým investorům. Na výročních valných hromadách je ale možné tento systém změnit na princip jedna akcie - jeden hlas.

V Renaultu by se o návrhu podobné změny mohlo hlasovat 30. dubna. Vláda chce zajistit, že tento návrh neprojde. Po hlasování pak hodlá nově zakoupené akcie prodat. Úřady si rovněž zajistily opci, která je má ochránit před případnou ztrátou hodnoty akcií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru