Řecko a Maďarsko podpořily projekt nového ruského plynovodu Turkish Stream (Turecký proud) přes Černé moře do Turecka.

Ministři zahraničí obou zemí podepsali v úterý v Budapešti prohlášení, které vyjadřuje tomuto plánu podporu, a vybízejí Evropskou unii, aby se podílela na financování související infrastruktury. Informoval o tom bruselský web EUObserver. K prohlášení se připojily i protějšky obou ministrů z Makedonie, Srbska a Turecka.

Projekt Turkish Stream je náhradou plynovodu South Stream, který měl směřovat přes Černé moře do Bulharska a dále do Evropy. Rusko jej ale loni v prosinci kvůli námitkám EU opustilo. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy prohlásil, že projekt Turkish Stream bude končit na hranici Řecka a Turecka.

Až bude vybudován, Rusko prý zastaví dodávky do EU přes Ukrajinu. Pokud Evropané chtějí pokračování dodávek, měla by EU uvolnit peníze na vybudování potrubního vedení, které by spojilo jihovýchodní část Evropy s novým uzlem pro dodávky plynu do Evropy na turecko-řecké hranici.

Signatáři úterního prohlášení uvedli, že podporují "vytvoření komerčně životaschopné možnosti" pro diverzifikaci trasy a zdroje plynu z Turecka přes území signatářských zemí do střední a jihovýchodní Evropy. Plynovod představuje "důležitý příspěvek" k celkové energetické bezpečnosti Evropy, a musí proto být "společnou povinností Evropské unie", uvádí se v prohlášení.

V unijních kruzích se Turkish Stream vnímá jako politický projekt, který má oslabit Ukrajinu a zvýšit závislost EU na Rusku. Projekt kritizuje i současný eurokomisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

Budapešťské komuniké tvrdí, že není ničím jiným než vyjádřením politické vůle a že je nutné pokračovat v dialogu a ve výměně názorů. Podle EUObserveru ale představuje další ránu pro jednotný postoj unie k ukrajinské krizi.

V červenci totiž vyprší současné hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli Ukrajině a Moskva si předchází některé evropské státy - včetně Maďarska a Řecka - v naději, že se postaví proti plánům na jejich prodloužení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru