Americký Oracle může pro mnohé působit jako poměrně nenápadná firma. Druhý největší prodejce softwaru na světě se totiž soustředí hlavně na podnikové systémy, které ale často stojí v pozadí každodenního života. Databáze firmy například pomáhají zajistit mobilní volání. V současné době společnost, která má také významnou vývojovou centrálu v Praze, ale vsází hlavně na cloudové služby a na společný vývoj softwaru a hardwaru.

Silnou pozici si Oracle v Česku vybudoval před pěti lety, kdy přebral firmu Sun Microsystems. "Oracle tady do té doby neměl žádné vývojáře. Nyní se čeští zaměstnanci podílí na celé řadě důležitých rozvojových projektů," popisuje generální ředitel Oracle Czech Josef Švenda.

V současnosti v Česku firma zaměstnává zhruba 700 lidí. Kolem třetiny z nich se věnuje vývoji a další třetina pracuje v centru sdílených služeb pro další pobočky Oracle. Zbylá část se stará o české zákazníky. "Česká republika je svou polohou pro tvorbu a rozvoj těchto center velmi příznivá, proto nabíráme zaměstnance prakticky neustále," říká šéf pobočky.

IT jako elektřina

Společnost nyní vsází na takzvané "integrované systémy". To znamená, že vyvíjí jak hardware tak software svých produktů. To odstartovala právě akvizice firmy Sun, která se soustředila mimo jiné na výrobu počítačů a počítatových součástek.

Původně byl Oracle za akvizici za 7,4 miliardy dolarů podle Švendy kritizován. "Negativní komentáře většinou vycházeli od firem, které vnímaly tradiční rozdělení na hardwarový a softwarový byznys. V IT se to tak vždy dělilo. Zakladatel Oraclu Larry Ellison ale začal prosazovat integrovaný přístup. Hardware a software se tak v Oraclu vyvíjí dohromady," vysvětluje.

Toto zaměření firmy podporuje i současný trend cloudových služeb, tedy programů provozovaných na vzdálených serverech, které si firmy poté místo jednorázové platby za licenci předplácí.

"Začala se tak prosazovat vize radikálního zjednodušení IT. Proč stavět vlastní složité systémy a datová úložiště a ty následně nákladně udržovat, když lze využít vše jako službu? Když si nakoupíte cloudové služby, nezajímá vás jaký proces za nimi stojí. To je práce poskytovatele," vysvětluje Švenda. "IT se stává podobnou službou jako elektřina. Potřebujete, aby byl určitý prostor dosažitelný ve chvíli, kdy potřebujete, a v kapacitě, kterou potřebujete. A jinak vás nemusí nic zajímat," dodává.

Na první pohled by se mohlo zdát, že přechod firem na cloudové služby, bude podrážet tradiční podnikání Oraclu, tedy výrobu velkých podnikových a databázových systémů. Firma tak nabízí například programy pro řízení podniku, databázové systémy či speciální software například pro telekomunikace, zdravotnictví či hotely. Tyto produkty v současnosti přinášejí firmě zhruba 60 procent tržeb. Český ředitel nové trendy vidí naopak pro firmu jako příležitost.

"Cloud nám zrychluje růst. Řekl bych dokonce, že stojíme na prahu zlaté éry. Tradiční byznys s velkými podnikovými systémy je stabilní, postavený na službách technické podpory," prohlašuje Švenda.

Česko je v technologiích pokročilé

Dobrou pozici má firma i u českých zákazníků. "Česká republika je, co se využití informačních technologií týče, dost pokročilá. V prosazování hlavních trendů nejsme nijak pozadu za velkými zeměmi. Vidíme to například právě na přijímání našich integrovaných systémů," myslí si ředitel. Za loňský rok navíc firma prodala přímo v Česku zhruba 30 velkých databázových strojů Exadata, jejichž cena se šplhá do milionů korun. A zájem je i o cloudové služby firmy.

Za účetní rok končící loňským květnem české pobočce rostly tržby o deset procent na 2,5 miliardy korun se ziskem 40 milionů. Mezi největší konkurenty firmy se řadí hlavně německý SAP či americké IBM, které se také v žebříčku největších světových IT firem nacházejí hned za Oraclem.

Česká republika je podle Švendy pro Oracle zajímavým cílem investic. "Minulé investice byly směrovány do budování našeho vývojového centra a center sdílených služeb," říká. To podle něj znamenalo hlavně najímání vysoce kvalifikovaných pracovníků. Firma navíc investuje i do vzdělávání. Konkrétní plány na letošní rok ale prozradit nechce.

Oracle navíc pokračuje v nákupech menších podniků "Část produktů, které si nedokážeme sami vyvinout, přichází přes akvizice. Máme neustálý akviziční proud. Kupujeme nové a nové firmy. V poslední době jsou to typicky firmy, které mají cloudové řešení,” vystvětluje Švenda. Jestli má ale Oracle v hledáčku i české společnosti ale není jisté. "Akvizice se řeší centrálně, nikoliv lokálně. Samozřejmě má ale akviziční tým v hledáčku i startupy ze střední a východní Evropy," zakončuje.