Francouzské aerolinie Air France a další letecké společnosti zrušily stovky letů kvůli stávce zaměstnanců řízení letového provozu ve Francii. Francouzský odborový svaz SNCTA plánuje stávku na středu a na čtvrtek.

Podle francouzského Úřadu pro civilní letectví (DGAC) bude ve Francii zrušeno zhruba 40 procent letů.

Michal Řehořek z tiskového oddělení pražského letiště potvrdil, že stávka francouzských dispečerů prozatím letový provoz na Letišti Václava Havla nijak neovlivnila.

Air France oznámily, že kvůli stávce zruší  zhruba 40 procent letů na střední vzdálenosti na pařížské letiště Charlese de Gaulla a z něj. Také bude zrušeno na 70 procent příletů i odletů z dalšího pařížského letiště Orly a přibližně 40 procent odletů a příletů z jiných francouzských letišť, vyplývá ze sdělení na jejich internetové stránce. Případné změny ve čtvrtečním letovém řádu aerolinky oznámí během středy.

Nízkonákladové aerolinie Ryanair oznámily, že kvůli stávce byly nuceny zrušit více než 250 letů. Nevyloučily přitom další změny v průběhu dne. 

Odborový svaz SNCTA zastupuje zhruba 41 procent ze 4000 zaměstnanců řízení letového provozu ve Francii. Svaz na internetovém blogu podle agentury Reuters uvedl, že stávka je namířena proti "nepřesným" návrhům státních zaměstnavatelů týkajících se podmínek práce a důchodových programů, a požaduje další jednání. Dispečery vyzval, aby ustali v činnosti rovněž od 16. do 18 dubna a od 29. dubna do 2. května, napsala agentura AFP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru