Ministerský předseda Řecka Alexis Tsipras se ve středu v Kremlu setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Očekává se, že budou hovořit zejména o případné ekonomické pomoci Ruska Řecku, topícímu se v dluzích, a také o sankcích EU uvalených na Rusko kvůli jeho úloze v ukrajinské krizi.

Z Bruselu už v souvislosti s cestou do Moskvy zazněla na Tsiprasovu adresu varování před taktickými hrátkami s Ruskem, jež by mohly opět ohrozit důvěryhodnost a spolehlivost Řecka v očích evropských partnerů. Řecký premiér by si očividně chtěl koketováním s Moskvou vynutit povolnější přístup západních věřitelů k zadluženosti své země.

Atény by si především přály, aby Moskva zrušila odvetné embargo namířené proti zemím EU na zemědělské produkty alespoň v případě Řecka, pro které jsou tyto komodity hlavním vývozním artiklem. Řecko by rovněž chtělo, aby mu Rusko dalo slevu z ceny dováženého plynu.

Reakce Kremlu byla zatím zdrženlivá. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov agentuře Reuters minulý týden naznačil, že si Kreml počká až na to, jak se Řecko bude stavět k protiruským sankcím. List Kommersant s odvoláním na zdroj z ruské vlády v úterý napsal, že Rusko zřejmě Řecku nabídne žádanou slevu na plyn a nové úvěry. 

Tsipras se během dvoudenní návštěvy Ruska setká i s dalšími ruskými činiteli v čele s premiérem Dmitrijem Medveděvem. Na programu má rovněž přednášku na Moskevské státní univerzitě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru