Pákistánská vláda prodává minimálně část svého podílu v největší a nejstarší domácí bance Habib Bank Limited. Z prodeje celého státního podílu ve výši 42,5 procenta by mohl Pákistán získat až miliardu dolarů (25 miliard Kč), sdělilo v pondělí pákistánské ministerstvo financí.

Většinový podíl v Habib Bank vlastní fond, který je součástí rozvojové skupiny britského magnáta a duchovního vůdce ismailitských muslimů Karima Agy Khana. Na burzách se nyní obchoduje jen asi 7,5 procenta akcií banky, uvedla agentura Reuters.

Vláda uvedla, že prodá nejméně 250 milionů akcií. V případě dostatečně vysokých nabídek je ochotna prodat všech svých 609 milionů akcií. Vládní komise pro privatizaci označila prodej podílu v Habib Bank za "jednu z nejdůležitějších transakcí v pákistánském privatizačním programu".

Proces podávání nabídek na akcie banky začne v úterý a bude trvat do pátku, uvedlo ministerstvo. V sobotu vláda na základě nabídek stanoví kupní cenu.

Bilanční suma banky loni vzrostla o devět procent na 19 miliard dolarů. Čistý zisk se zvýšil o 38 procent na 318 milionů USD. V březnu Habib Bank oznámila, že s britskou bankou Barclays uzavřela dohodu o převzetí jejích pákistánských aktivit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru