Ruský miliardář Michail Fridman a jeho ruští partneři chtějí společně investovat do technologických a telekomunikačních firem v USA a Evropě. Uvedl to na svých internetových stránkách list The Financial Times. Fridman s partnery vytvořil investiční fond LetterOne Technology (L1Technology), který má k dispozici 16 miliard USD (398 miliard korun) na koupi problémových telekomunikačních a technologických firem.

Generální ředitel L1Technology Alexej Reznikovič v rozhovoru s listem řekl, že fond má zájem o nákupy telekomunikační firem, které potřebují kapitálovou injekci, nebo technologických firem vyrábějících aplikace nebo streamovací služby, které by mohly být v globálním měřítku použité pro mobilní operace. V případě potřeby by se částka, kterou má fond k dispozici, mohla navýšit až na 25 miliard USD.

L1Technology bude rovněž mít kontrolu nad telekomunikačním majetkem, který již nyní vlastní Fridman a jeho partneři. Bude to podíl 48 procent ve VimpelComu a 13 procent v tureckém Turkcellu. Podle listu The Financial Times je hodnota obou podílů zhruba 14 miliard USD.

Fridman se nedávno dostal do konfliktu s britskou vládou kvůli převzetí energetické firmy DEA od německé skupiny RWE za pět miliard eur (137,2 miliardy korun). Pohrozil vládě soudem, pokud donutí jeho firmu britský majetek prodat.

Koupě telekomunikačního majetku je obvykle politicky velmi citlivou záležitostí, protože komunikační sítě jsou pro státy strategicky důležité. Nizozemská vláda před dvěma lety zabránila mexické firmě América Móvil převzít kontrolu nad KPN, dominantním nizozemským telekomunikačním operátorem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru