Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku se v březnu ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 1,3 procenta, tedy o 60 214 osob, což byl nejvyšší pokles pro tento měsíc od roku 2002. Celkem bylo v březnu bez práce 4,45 milionu lidí. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo španělské ministerstvo práce. Zpráva je další známkou toho, že španělská ekonomika začíná po dlouhé finanční krizi vykazovat známky stabilizace a trvalého oživení.

Meziročně byl počet nezaměstnaných nižší o 7,2 procenta, tedy 343 927. Počet lidí přispívajících do systému sociálního zabezpečení stoupl na konci března na 16,83 milionu. To bylo o 0,96 procenta čili 160 579 osob více než o měsíc dříve a tento růst byl nejvyšší pro březen za dobu, kdy se tento údaj sleduje, uvedla agentura Reuters.

Ministerstvo práce zahrnuje do své statistiky pouze osoby, které se registrují na úřadě a aktivně hledají práci. Na rozdíl od statistického úřadu nezapočítává ty, kteří jsou bez práce, ale nejsou registrováni jako uchazeči. Podle statistického úřadu míra nezaměstnanosti v zemi na konci loňského roku činila 23,7 procenta a bez práce bylo 5,46 milionu Španělů.

Počet nezaměstnaných klesal výrazně hlavně ve službách, a to o 1,7 procenta neboli 49 024 osob. Ve stavebním sektoru bylo bez práce o 8847 lidí méně a v průmyslu se počet nezaměstnaných snížil o 6893 osob.

Příznivé údaje se však nepromítly do vývoje nezaměstnanosti mezi mladými do 25 let. Zde počet registrovaných nezaměstnaných stoupl proti předchozímu měsíci o 0,78 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru