Náklady na úroky ze státního dluhu loni klesly o 1,8 miliardy na 55,7 miliardy korun.

Dostaly se tak zhruba na úroveň roku 2011. Od předkrizového roku 2007 roční náklady na úroky stouply o téměř 22 miliard korun.

Vyplývá to z informací, které na internetu zveřejnilo ministerstvo financí.

Náklady na úroky jsou tak vyšší než například letošní plánované výdaje ministerstva vnitra (55,1 mld. korun) a obrany (43,8 mld. korun). Celkové výdaje na obsluhu státního dluhu jsou letos naplánovány na 64,5 miliardy korun.

Státní dluh Česka loni poprvé od roku 1995 klesl meziročně o zhruba 20 miliard na 1,66 bilionu korun. V roce 1993 činil státní dluh 159 miliard korun, v roce 2007 byl 892 miliard korun a v roce 2010 již 1,34 bilionu korun.

Loni náklady na úroky u domácího dluhu klesly na 42,5 miliardy korun. V případě zahraničního dluhu hrubé náklady rovněž klesly, a to na zhruba 13,2 miliardy korun.

Od roku 2008 ministerstvo financí uvádí hrubé i čisté náklady na úroky ze státního dluhu. Čisté náklady na státní dluh loni klesly o 2,3 miliardy na 48,3 miliardy korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru