Řecko splatí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve čtvrtek 9. dubna dlužnou částku asi 470 milionů eur (zhruba 13 miliard korun).

Na schůzce s šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou to potvrdil řecký ministr financí Janis Varufakis.

Varufakis a Lagardeová spolu v neděli večer (v noci na pondělí SEČ) jednali ve Washingtonu, "neformální diskuse" trvala více než dvě hodiny.

Řecký ministr uvedl, že jeho země má v úmyslu "splnit veškeré povinnosti vůči svým věřitelům", citovala ho agentura Reuters. Podle agentury DPA požaduje MMF po Řecku další snížení důchodů, zejména těch předčasných, a zvýšení DPH.

"Ministr Varufakis a já jsme si vyměnili názory na současný vývoj a shodli jsme se, že efektivní spolupráce je v zájmu všech," uvedla ve svém prohlášení Christine Lagardeová. "Pokračující nejistota není v řeckém zájmu a já vítám potvrzení ze strany pana ministra, že k platbě dlužné částky Mezinárodnímu měnovému fondu dojde 9. dubna," dodala.

Řecký deník Ta Nea na svém serveru v neděli s odvoláním na vládní zdroje upozornil, že Varufakis jel do Washingtonu žádat o případný odklad splátek řeckých dluhů pro případ, že by se Atény nedohodly v průběhu tohoto měsíce s eurozónou na uvolnění další finanční pomoci věřiteli. Podle DPA se Řecko snaží MMF přesvědčit, aby sám neomezoval výplatu vlastní pomoci Řecku v nynějším období až do června.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Odhaduje se, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu – v případě plnění všech dluhových závazků – 20. dubna peníze.

Ministr Varufakis uvedl, že dohodu s věřiteli chtějí Atény uzavřít na schůzce ministrů financí eurozóny 24. dubna. "Na schůzce Euroskupiny 24. dubna musíme mít závěr ohledně dohody z 20. února," řekl ministr řeckému deníku Naftemporiki.

Náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas v sobotu uvedl, že Atény mají peníze na zaplacení dluhu MMF k dispozici, je ale na vládě, aby se rozhodla, zda tak učiní.

Řecký ministr vnitra přitom v polovině minulého týdne naznačil, že kabinet dá přednost jiným platbám. "Pokud do 9. dubna nepřijdou peníze, zaplatíme nejprve platy a důchody tady v Řecku a pak naše zahraniční partnery požádáme, aby s tím souhlasili a aby pochopili, že nezaplatíme MMF ty peníze včas," uvedl Nikos Vutsis.

Vláda ale později popřela, že je toto její oficiální postoj.

Řecko minulou středu odeslalo svým věřitelům aktualizovaný seznam reforem. Vláda v Aténách doufá, že tak uspokojí jejich požadavky na detailnější informace o reformách a otevře zemi přístup ke slíbené finanční pomoci, která má zabránit řeckému bankrotu.

Šéfka MMF nyní uvedla, že diskuse mezi technickými experty věřitelské trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a MMF, a řeckými představiteli budou v Aténách i v Bruselu pokračovat již v pondělí.

Řecký ministr financí po jednáních s Lagardeovou novinářům řekl, že jeho vláda má v plánu provést v Řecku "hluboké reformy" a chce rovněž vylepšit "efektivnost jednání" s věřiteli.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru