Čína plánuje snížit byrokracii a náklady pro čínské firmy, které budou chtít rozšířit své podnikání do zahraničí. Tento krok má podpořit růst firem a odvrátit hrozbu zpomalení domácí ekonomiky. Vyplývá to z vládního prohlášení.

Premiér Li Kche-čchiang uvedl, že Čína by měla finančně podpořit firmy, které budou chtít investovat v zahraničí, a zefektivnit schvalovací proces. "Měli bychom vyjasnit nebo odstranit nepřiměřená opatření nebo náklady, které brzdí investice čínských firem v zahraničí, a umožnit firmám rychlý přesun do světa a jejich růst," citovala vládní prohlášení agentura Reuters.

Čínské společnosti v různých sektorech, od spotřebního zboží přes železnice po jadernou energii, se stále více snaží prosadit na zahraničních trzích kvůli zpomalujícímu domácími ekonomickému růstu. "Pomůže nám to čelit tlaku zpomalující domácí ekonomiky a rozvíjet čínskou ekonomiku v nových oblastech," uvedl premiér k plánované podpoře firem.

Čínským firmám spojení se zahraničními společnostmi umožňuje také získat cenné technické znalosti a zlepšit tak jejich konkurenceschopnost na globálním poli.

Podle premiéra má Čína potřebné odborné znalosti a kapacitu, aby poskytla vybavení a služby například pro velké inženýringové projekty v rozvojových zemích.

Země se snaží nabudit zpomalující ekonomický růst také investicemi do infrastruktury. Nedávno dokonce oznámila úmysl vybudovat novou Hedvábnou stezku, která by měla zlepšit obchodní spojení mezi Čínou a zbytkem Střední a Jižní Asie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru