Ruské ropné společnosti kvůli západním sankcím a nízkým cenám ropy požádaly vládu, aby jim povolila pomalejší postup při modernizaci ropných rafinerií. Informovala o tom agentura Reuters.

Firmy se na programu modernizace rafinerií v hodnotě 55 miliard dolarů, v přepočtu 1,4 bilionu korun, dohodly s vládou v roce 2011, kdy se Rusko kvůli nedostatku moderních rafinerských kapacit potýkalo s nedostatkem benzinu.

"Kvůli sankcím a souvisejícím finančním potížím se kontrakty na modernizaci rafinerií odkládají či zmrazují," řekl šéf předního ruského ropného a plynárenského institutu Vnipiněfť Vladimir Kapustin. Právě tento institut na program modernizace rafinerií dohlíží.

"Firmy opět žádají o úpravu časového harmonogramu modernizace," uvedl Dmitrij Machonin z antimonopolního úřadu FAS. Ruské ropné společnosti se nyní potýkají s negativními dopady sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. 

Tyto sankce omezují ruským těžařům přístup k zahraničním půjčkám i k potřebným technologiím. Kapustin upozornil, že zahraniční podniky kvůli obavám z porušování sankcí odkládají dodávky zařízení potřebného k modernizaci rafinerií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru