Ve Spojených státech vzniklo v březnu pouze 126 000 nových pracovních míst, což bylo nejméně od prosince 2013 a mnohem méně, než čekali analytici. Míra nezaměstnanosti zůstala na 5,5 procenta.

V posledních 12 měsících přitom americká ekonomika vytvořila měsíčně více než 200 000 nových pracovních míst, což bylo nejdelší období tak silného růstu od roku 1994.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že v březnu vzniklo 245 000 nových pracovních míst. Ministerstvo současně revidovalo směrem dolů počet vzniklých pracovních míst za leden a únor o 69 000.

Hospodářský růst v letošním roce negativně ovlivnilo mimořádně chladné zimní počasí, zpomalení výroby v továrnách a stavební činnosti. Ve zpracovatelském a stavebním sektoru se tak propouštělo a počet zaměstnanců klesl i ve státním sektoru. Najímání zaměstnanců v restauracích zpomalilo, uvedla agentura AP.

Nemalý podíl na horších výsledcích má i posilující dolar, který podkopává zpracovatelský průmysl. Jen v březnu snížil počty zaměstnanců o 13 000. Jde o největší pokles od roku 2013.

Zpráva však měla i pozitivní body. Průměrná hodinová mzda stoupla o sedm centů a meziročně se zvýšila o 2,1 procenta. Tento údaj je jedním z těch, které sleduje Fed při rozhodování o dalším vývoji měnové politiky. Míra nezaměstnanosti pak zůstává na nejnižší hodnotě za šest a půl roku.

Někteří analytici však varují, že nízký počet nových pracovních míst by mohl vyvolat obavy, že oslabení ekonomické aktivity není jen důsledkem přechodných faktorů, a přimět centrální banku Fed počkat se zvýšením sazeb, a to až do roku 2016.

Americká centrální banka již naznačila, že je ochotná zvýšit úrokové sazby, které drží téměř na nule od prosince 2008. Většina analytiků čeká, že Fed zvýší sazby kolem poloviny letošního roku.