Zájemci o dotaci z fondů EU by si už teď měli připravovat své projekty tak, aby je mohli předložit co nejdříve, vyzval po středečním jednání s ministry premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Oficiálně by se mělo žádat od přelomu dubna a května, kdy Česko očekává schválení prvních čtyř operačních programů Evropskou komisí.

Těmito, podle premiéra nejlépe připravenými operačními programy (OP), jsou OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, OP Zaměstnanost, OP Výzkum, vývoj a vzdělávání a OP Životní prostředí. Na ně je vyčleněna zhruba polovina všech peněz, které může Česko v následujících letech získat.

"Chci upozornit všechny potenciální žadatele, ať už firmy, obce, kraje, či neziskové organizace, aby věnovali v této fázi pečlivou pozornost příslušným webovým stránkám a materiálům, které budou publikovat jednotlivé operační programy. Protože už teď nastává fáze, kdy je možné začít připravovat projekty a pracovat s informacemi, které se ze strany těchto čtyř operačních programů objevují," prohlásil premiér Sobotka.

K výzvě se připojila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, jejíž resort čerpání peněz z evropských fondů koordinuje. "Není na co čekat a je nutné, aby projekty byly připraveny kvalitně. Abychom se nedostali do situace, kdy projekty nebudou připraveny kvalitně a následně se budou zastavovat," řekla.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová uvedla, že první výzvy její resort vyhlásí v květnu. Budou se týkat projektů na aktivní politiku zaměstnanosti a oblast sociálních služeb, kde jsou příjemci kraje.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle ministra Jana Mládka první výzvy avizuje na duben a vyhlásí je bezprostředně po schválení v Bruselu. "Půjde o významnou část výzev. Budeme se snažit, aby pomohly českým podnikům v rozvoji podnikání a zvýšení konkurenceschopnosti," uvedl Mládek.

Ministr školství Marcel Chládek doplnil, že jeho ministerstvo zveřejní předběžné teze výzev na konci tohoto měsíce. V první fázi budou moci žádat hlavně vědecké týmy a vysoké školy, projekty by měly být zaměřené na inkluzi a regionální školství.

Zájemci by už teď měli sledovat průběžně aktualizované webové stránky www.dotaceeu.cz, kde je kalendář s předpokládanými termíny všech výzev.

Aktuálně se čeká na revizi evropského rozpočtu. Evropský parlament by o ní měl rozhodovat na konci dubna, a dokud změny takzvaného víceletého finančního rámce neposvětí, Evropská komise nebude schvalovat žádné další operační programy.

Česko přesto stále očekává, že schvalování dalších operačních programů bude následovat ještě během prvního pololetí letošního roku.

Česká republika má ve vyjednávání nových operačních programů výrazný skluz. Je jednou z posledních zemí EU, které nemají ještě schválen ani jeden operační program.

Vyjednávání s Evropskou komisí dlouho blokoval chybějící zákon o státní službě a legislativa o procesu EIA v rozporu s evropským právem. Tyto zásadní připomínky Česko v minulých měsících odstranilo.

Kromě toho měla EK desítky dalších, převážně technických připomínek.

Ještě na konci listopadu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová varovala, že Česká republika neplní 70 procent předběžných podmínek EK, jejichž splnění je nezbytným předpokladem pro čerpání dotací z fondů EU.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.